w ,

Do czego służą taśmy transportowe?

20230822083828 g6220830afb741146826a6b89860f52fa9648efda60299fb0c338807f2201d934652968c4fdedeae2c4c1c116e6edb6a348acd83027fe0d076181adcab5cfd975 640.jpg

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad zakupem do niej maszyn wykorzystujących taśmy transportujące? Jeśli tak, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Wyjaśnimy w nim, czym są taśmy transportujące, w jakich branżach możemy je spotkać, jakie rodzaje taśm znajdziemy na rynku, z jakich materiałów są produkowane i dlaczego warto inwestować w dobrej jakości taśmy. Zapraszamy do lektury.

Czym są taśmy transportujące?

Spis Treści

Taśmy transportujące, zwane też taśmami przenośnikowymi to urządzenia służące do przemieszczania różnego rodzaju materiałów i produktów w ramach procesów produkcyjnych. Taśmy transportujące składają się z elastycznego pasa, który jest napędzany przez bębny i rolki. Na pasie mogą być zamontowane różnego rodzaju profile, które ułatwiają utrzymanie ładunku na taśmie lub nadają mu odpowiedni kształt. Taśmy przenośnikowe mogą być proste lub giętkie, poziome lub skośne.

W jakich branżach wykorzystuje się taśmy transportujące?

Mają one bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i usług. Można je spotkać między innymi w przemyśle:

– spożywczym
– chemicznym
– metalurgicznym
– drzewnym
– papierniczym
– farmaceutycznym
– odzieżowym
– ceramicznym
– budowlanym
– poza tym w rolnictwie np. do transportu zbóż, pasz, nawozów,
– logistyce, gdzie są nieocenione w transporcie paczek, bagaży itp.

Jakie rodzaje taśmy możemy spotkać na rynku?

Na rynku dostępne są różne rodzaje taśm transportujących, które różnią się między sobą konstrukcją, przeznaczeniem i właściwościami. Niektóre z nich to:

– taśmy gumowe – to najbardziej popularny i uniwersalny rodzaj taśm. Są odporne na ścieranie, rozdarcia i temperatury. Nadają się do transportu materiałów sypkich i kawałkowych o różnej wielkości i kształcie.
– taśmy siatkowe – to taśmy wykonane z metalowej siatki lub plecionki. Ich zaletą jest odporność na wysokie temperatury. Sprawdzą się w transporcie materiałów gorących.
– taśmy z materiałów termoplastycznych – to taśmy wykonane z tworzyw sztucznych takich jak polichlorek winylu (PVC), poliuretan (PU) czy poliolefiny (PO). Są lekkie, elastyczne i łatwe w czyszczeniu. Nadają się do transportu żywności, napojów, leków czy odzieży.

Z jakich materiałów produkowane są taśmy?

Taśmy transportujące składają się z dwóch podstawowych elementów: warstwy nośnej i warstwy pokrywającej. Warstwa nośna to część taśmy, która odpowiada za jej wytrzymałość i trwałość. Warstwa pokrywająca to część, która odpowiada za jej kontakt z ładunkiem. Najczęściej jest ona wykonana z jednego z trzech poniższych materiałów:

– tkaniny (używane są w przemyśle spożywczym),
– gumy (sprawdzają się podczas transportu materiałów sypkich),
– tworzyw sztucznych (są dość uniwersalne).

Dlaczego na taśmach nie warto oszczędzać?

Taśmy transportujące są nieodłącznym elementem produkcji w wielu zakładach. Od ich jakości zależy nie tylko sprawność i bezpieczeństwo transportu, ale także jakość i rentowność produkcji. Oszczędzając na taśmach, ryzykujemy:

– awarią i uszkodzeniem maszyn – słabej jakości taśmy mogą się zerwać, przesunąć lub zablokować, co może spowodować uszkodzenie lub zatrzymanie maszyn,
– stratę czasu i pieniędzy – najtańsze lub źle dobrane taśmy mogą wymagać częstszej wymiany, lub naprawy, co może generować dodatkowe koszty i opóźnienia w produkcji,
– obniżenie jakości produktów – nieodpowiednie taśmy mogą wpływać negatywnie na właściwości produktów transportowanych, np. poprzez mikro zanieczyszczenia lub uszkodzenia.

Podsumowując

Taśmy przenośnikowe mogą wydawać się dość proste w konstrukcji. Nie dajmy się jednak zwieść temu, że każda taśma równie dobrze spełni swoje zadanie. Warto postawić na produkty renomowanych producentów. W przeciwnym razie pozorne oszczędności mogą się zamienić w wymierne straty.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Jakub Pasturczak

  Napisane przez Jakub Pasturczak

  pexels cottonbro studio 6466480

  Dlaczego warto zwracać uwagę na gwiazdki hotelowe?

  1169

  Wykorzystanie Gadżetów Firmowych do Promocji Nowych Produktów