Czasy, w jakich żyjemy, można określić jako era transformacji energetycznej. Większa świadomość w zakresie klimatu i ochrony środowiska sprawia, że Europa szuka alternatyw dla tradycyjnych źródeł ogrzewania, które generują ogromne koszty i przyczyniają się do emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jedną z innowacyjnych możliwości, która staje się coraz bardziej popularna, jest instalacja pomp ciepła. Rozwiązanie to ma wiele zalet, z którą jedną z ważniejszych wydaje się fakt, że pozwala obniżyć koszty ogrzewania gospodarstw domowych nawet o 70% w ciągu roku. Czym są pompy ciepła i czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Podpowiadamy!
Jakie jest w Polsce?
Analiza przeprowadzona przez Polski Alarm Smogowy (PAS) na początku 2025 roku określiła zarówno najtańsze, jak i najdroższe źródło ogrzewania. Z raportu wynika, że najkorzystniej wychodzi korzystanie z gruntowej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Na kolejnych miejscach plasują się:
- pompa ciepła powietrzna z ogrzewaniem podłogowym;
- kocioł węglowy ekoprojekt;
- pompa ciepła gruntowa z grzejnikami;
- kocioł na kawałki drewna ekoprojekt;
- pompa ciepła powietrzna z grzejnikami;
- kocioł węglowy pozaklasowy;
- kocioł na pellet A1 ekoprojekt;
- kocioł na kawałki drewna pozaklasowy;
- kocioł kondensacyjny na gaz ziemny;
- kocioł kondensacyjny na olej opałowy.
Czym są i jak działają pompy ciepła?
Z raportu PAS jednoznacznie wynika, że najtańszym – i najbardziej efektywnym – źródłem ogrzewania są pompy ciepła. To nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które do pracy używają energii pozyskanej z naturalnych źródeł – ziemi, wody lub powietrza. Zasada działania mechanizmu pomp ciepła bazuje na typowych przemianach fizycznych (parowanie, sprężanie, skraplanie, rozprężanie). Przemyślany system pracy pozwala na maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu urządzenia te stanowią ekologiczny, komfortowy i prosty w obsłudze sposób ogrzewania budynku.
Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy?
Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:
- pompa ciepła powietrzna – wykorzystująca do pracy energię z powietrza;
- pompa ciepła wodna – przekształca w ciepło energię pozyskaną z wody (do jej instalacji i działania konieczna jest obecność blisko działki zbiorników wodnych lub wykopanie dwóch studni głębinowych);
- pompa ciepła gruntowa – pobiera energię z ziemi, wody lub powietrza, a następnie przekształca ją w ciepło i przekazują do budynku.
Czytaj również:
Nowoczesna metamorfoza wnętrz – jak z klasą wykorzystać listwy przysufitowe, lamele i sztukaterię
Efekt ombre na ścianach – czy warto? Jak uzyskać piękne przejścia kolorów?
Remont małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń
Jaka pompa ciepła jest najlepsza?
Wybór konkretnej pompy ciepła jest sprawą indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. Decyzja, które urządzenie będzie najbardziej efektywne i odpowiednie dla budynku, powinna być podjęta w oparciu o konsultację z fachowcem w tej dziedzinie. Specjalista w profesjonalny sposób oceni predyspozycje działki i gospodarstwa domowego, i dzięki temu będzie mógł zaproponować najbardziej korzystną i wydajną opcję.
Jakie są zalety wykorzystania pomp ciepła do ogrzewania?
Pompy ciepła nie bez powodu stają się współcześnie coraz bardziej popularne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, z których warto wymienić przede wszystkim:
- efektywność energetyczną (więcej ciepła za mniej energii);
- niskie koszty eksploatacji budynku, co przekłada się na niższe rachunki;
- ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązanie (nie emituje szkodliwych spalin i innych toksycznych substancji, nie wykorzystuje do pracy paliw);
- długa żywotność, wysoka niezawodność;
- ogromny komfort użytkowania (system właściwie bezobsługowy);
- wielofunkcyjność – urządzenia można używać zarówno do grzania, jak i chłodzenia;
- możliwość współpracy z innymi systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii, na przykład instalacją fotowoltaiczną czy rekuperacją.
Czy są jakieś wady instalacji pomp ciepła w gospodarstwie domowym?
Montaż pomp ciepła wydaje się wyjściem idealnym. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Wśród negatywnych aspektów można wskazać przede wszystkim:
- wysokie koszty instalacji systemu (ceny montażu pomp ciepła są stosunkowo wysokie; na szczęście, spełniając określone warunki i biorąc udział w nowych programach, można liczyć na dofinansowanie inwestycji);
- potrzeba wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni (gruntowe i wodne pompy ciepła wymagają miejsca na działce, gdzie zainstalowany będzie kolektor gruntowy lub wykonany odwiert; określonej przestrzeni na zewnątrz budynku potrzebują również pompy ciepła powietrzne).
Dlaczego warto współcześnie inwestować w pompy ciepła?
Pompy ciepła wciąż są rozwiązaniem nowym, ale zyskującym coraz większą popularność. Właścicieli gospodarstw domowych przekonują przede wszystkim koszty późniejszego użytkowania, które mogą obniżyć rachunki nawet do 70% w skali roku. To szczególnie ważne również w kontekście zmian unijnych, jakie czekają nas od 2027 lub 2028 roku (podatek od ogrzewania, czyli opłata za emisję gazów cieplarnianych). Trzeba przyznać, że pompy ciepła to urządzenia bardzo wydajne i efektywne, zapewniające potrzebny komfort cieplny przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Dodatkowo w pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, są ekologiczne, przyjazne środowisku i doskonale wpisują się w aktualną politykę klimatyczną Europy.
Artykuł został przygotowany przez serwisogrzewania24.pl zajmujący się montażem, serwisem i przeglądami pieców gazowych w Warszawie. |
GIPHY App Key not set. Please check settings