Oświetlenie szynowe, czyli lampki montowane na specjalnej szynie w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze. Dają wiele możliwości aranżacyjnych, doskonale wpisują się w styl industrialny czy nowoczesny. Dodatkowo nie kosztują wiele i są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych i online. Czy zostaną z nami na dłużej, czy może to chwilowa moda? Przyjrzymy się dziś wadom i zaletom tego rozwiązania oraz możliwym wykorzystaniu. Zapraszamy do lektury.
Jak działa oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe to rodzaj lamp, które mocowane są na specjalnie przystosowanych do tego listwach (tak zwanych szynach). Taki zabieg sprawia, że poszczególne klosze mogą być swobodnie przesuwane po szynie, łatwo więc zmienimy ich położenie, w zależności od naszych potrzeb. Daje to bardzo wiele możliwości aranżacji i dostosowania oświetlenia do bieżącej sytuacji. Inaczej możemy układać lampy w ciągu dnia, a inaczej wieczorem.
Musimy pamiętać, że nieco inaczej w oświetleniu szynowym mocowane są żarówki. Nie są wkręcane w oprawę (tworząc połączenie z siecią), a do szyny, co pozwala później na zmianę położenia źródła światła.
Wady i zalety lamp szynowych
Zaletą lamp szynowych jest przede wszystkim ich wszechstronność. Mogą być montowane praktycznie w każdym pomieszczeniu (kuchni, przedpokoju, salonie, sypialni czy nawet w biurze) i wielu stylach. Oświetlenie jest minimalistyczne, co sprawia, że dobrze komponuje się z wnętrzem industrialnym, nowoczesnym, klasycznym, glamour. Dużą zaletą lamp szynowych jest możliwość przesuwania poszczególnych kloszy i ustawiania ich dokładnie tak, jak tego potrzebujemy. Wystarczy zamontować jedną szynę i kilka lamp, by zyskać szansę na różnorodne rozmieszczenie źródeł światła w zależności od aktualnej sytuacji. Możemy więc przesuwać je tak, jak chcemy. Lampy mogą być raz rozmieszczone równomiernie, a innym razem skumulowane, gdy potrzebujemy mocnego doświetlenia punktowego.
Jeśli chodzi o wady lamp szynowych, to przede wszystkim ograniczenia techniczne, dotyczące montażu oraz fakt, że nie będą one pasować, chociażby do wnętrz klasycznych czy retro.
W jakich wnętrzach warto wykorzystać oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe ma dość szerokie zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, w których może być to jedyny rodzaj lamp sufitowych. Jednak możliwości aranżacji mamy zdecydowanie więcej. Lampy szynowe są doskonałym uzupełnieniem innych typów oświetlania, takich jak kinkiety, lampy wiszące czy lampy stojące. Bardzo fajnym pomysłem jest wykorzystanie szynowych źródeł światła jako sposobu na efektowne podświetlenie określonych punktów w naszym mieszkaniu czy domu, np. dzieł sztuki, obrazów, fotografii.
W jakich wnętrzach warto wykorzystać ten typ oświetlenia? Przede wszystkim w sypialni i kuchni. To właśnie w tych pomieszczeniach lampy szynowe będą najlepiej się komponować i spełniać najwięcej różnorodnych funkcji. Choć nie jest to pierwszy wybór, to oświetlenie warto zastosować także w salonie, szczególnie gdy mamy podwieszany sufit. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tych lamp w przedpokoju i biurze. To miejsca, w których będziemy mogli wykorzystać najważniejsze zalety oświetlenia szynowego, czyli dowolnego przesuwania i ustawiania kinkietów.
Jak dobierać oświetlenie szynowe?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że szyny i same lampy należy kupić od jednego producenta, by były ze sobą kompatybilne. Do szyn da się dopasować różnego typu lampy:
- plafony,
- spoty i oczka,
- szyny lampowe wiszące,
- lampy sufitowe,
- reflektory,
- taśmy LED.
Nie ma przeszkód, by na jednej szynie łączyć ze sobą kilka różnych lamp, dzięki temu szyna może nam rozwiązać kwestię oświetlenia nawet w dużych wnętrzach. Jeśli chodzi o źródła światła, to szyny pozwalają na zastosowanie LED-ów, świetlówek i halogenów.
Zanim wybierzemy konkretny rodzaj oświetlenia szynowego, należy wiedzieć, że są dwa różne jego systemy jednofazowe i trójfazowe.
Czy lampy szynowe są tylko chwilową modą, czy stałym trendem?
Ze względu na dużą ilość zalet oraz dostępnych rozwiązań, można domniemywać, że oświetlenie szynowe nie będzie tylko chwilową modą. Elastyczność i pełna możliwość personalizacji sprawia, że popularność tych lamp powinna systematycznie rosnąć. W trendach na najbliższe miesiące będą rozwiązania funkcjonalne, zróżnicowane estetycznie i dające możliwość łatwej personalizacji. Z pewnością na plus będzie też opcja dowolnego komponowania rodzaju, ilości, koloru czy wielkości lamp, które zawieszamy na szynach. Podsumowując, planując oświetlenie mieszkania czy domu z pewnością warto rozważyć to szynowe, do którego będziemy mogli dobierać różnorodne lampy. W razie potrzeby, bez kucia sufitu po czasie możemy je też łatwo zmienić.
Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta. |
GIPHY App Key not set. Please check settings