w ,

Inwestycja na giełdzie – dlaczego warto? Poradnik dla początkujących

iphone 5172772 1280

Zakup akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych ma wiele zalet. W ten sposób można nie tylko uchronić swoje oszczędności przed inflacją, ale także w pewnych sytuacjach znacząco pomnożyć swój kapitał. Mimo iż ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie jest spore, nie brakuje osób chcących zakupić akcje czy obligacje. W poniższym artykule szczegółowo objaśniamy, dlaczego opłaca się inwestować na giełdzie. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Giełda – informacje podstawowe

Giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym możemy zaopatrywać się w rozmaite papiery wartościowe, np. akcje, obligacje, surowce, kontrakty CFD i wiele, wiele innych. W Polsce działa Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Inwestycje giełdowe zaliczane są do grona zdecydowanie najpopularniejszych sposobów pomnażania kapitału. Uczestnikami transakcji na giełdzie mogą być nie tylko wyspecjalizowane instytucje finansowe czy spółki, ale również wszystkie zainteresowane osoby – inwestorzy indywidualni. Obecnie, aby móc zacząć inwestować na giełdzie, wystarczy założyć rachunek maklerski przez internet.

Niesamowita wygoda, jaka związana jest z szerokimi możliwościami inwestowania, powoduje, że nie brakuje osób chcących zaopatrzyć się w akcje, obligacje lub inne papiery wartościowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestując swoje środki na giełdzie bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego może dojść do tego, że szybko je stracimy. Z tego powodu zanim zaczniemy zaopatrywać się w akcje, najpierw należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak działa giełda. 

Korzyści z inwestowania na giełdzie – co powinni wiedzieć początkujący?

Mimo iż nawet przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak działa giełda, można stracić cały zainwestowany kapitał, korzyści wynikających z inwestowania na giełdzie jest całkiem sporo. Jedną z nich jest szansa na osiągnięcie wysokich zysków. Jeżeli inwestor stawiający na akcje, obligacje czy jakiekolwiek inne wybrane przez siebie instrumenty finansowe działa zgodnie ze starannie zaplanowaną strategią, ma szansę na to, by zarobić na różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży danego aktywa.

Kolejny atut inwestowania na giełdzie polega na tym, iż dzięki temu można łatwo zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Oznacza to, że dysponujemy różnymi rodzajami aktywów, co zmniejsza ryzyko. Podczas gdy wartość pewnych aktywów spada, jednocześnie najczęściej inne zyskują na znaczeniu.

Sprzedaż certyfikatów i weryfikacja tożsamości

Inwestycja w akcje pozwala też na to, by akcjonariusz miał realny wpływ na to, w jakim kierunku podąża dane przedsiębiorstwo. Dodatkowo, dobrze prosperujące firmy wypłacają swoim akcjonariuszom cykliczne gratyfikacje finansowe, tzw. dywidendy, co również jest ogromnym atutem.

Inwestycje na giełdzie są też bardzo płynne. Oznacza to, że inwestorzy mogą bardzo łatwo kupować i sprzedawać akcje oraz inne instrumenty finansowe w dowolnie wybranym momencie. Dzięki temu w razie wystąpienia potrzeby łatwo można spieniężyć posiadane akcje – zwłaszcza, gdy nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Jakub Pasturczak

  Napisane przez Jakub Pasturczak

  adobestock 493609583

  Codzienna pielęgnacja męskiej skóry – o czym musisz pamiętać?

  venereal diseases 2794380 1280

  Zalety w stosowaniu kwasu hialuronowego u mężczyzn