w ,

Budowa hal łukowych – wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

20230502094741 pexels photo 5739199.jpeg

Coraz większą popularność zdobywają w naszym kraju hale łukowe. To niezwykły element infrastruktury, który posiada bardzo szerokie zastosowanie – najczęściej są to obiekty sportowe, jednak dużą popularnością cieszą się także jako obiekty rolnicze, a nawet przemysłowe. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda budowa hal łukowych i czy konieczne jest zezwolenie na budowę.

  • Hala łukowa – czym jest?
  • Budowa hal łukowych – etapy
  • Samonośne hale łukowe a zezwolenie na budowę

Hala łukowa – czym jest?

Spis Treści

Hala łukowa to rodzaj konstrukcji, opartej o stalową ramę, pokrytej tworzywami sztucznymi, takimi jak plandeki bądź membrany. Niektóre firmy oferują budowę hali łukowej bez dodatkowej konstrukcji nośnej. Wyróżnić możemy hale łukowe całoroczne bądź tymczasowe.

Hale łukowe projektowane są z przeznaczeniem pod hale sportowe, rolnicze bądź hale produkcyjne. Konstrukcja ta to wielka szansa dla młodych ludzi na rozwój w różnych dziadzinach sportu, jeśli w okolicy nie ma podłoża lub boiska z prawdziwego zdarzenia. Halę łukową można też przeznaczyć pod magazyny. Świetnie odnajdą się także w przemyśle.

Budowa hal łukowych – etapy

Budowa hal łukowych nie jest żmudnym i długotrwałym procesem. Obiekt taki postawić można w krótkim czasie, co znacznie różni się od procesu budowy normalnej hali. Budowę hali łukowej możemy podzielić na następujące fazy:

  • Przygotowanie i montaż fundamentów
  • Rozłożenie i podniesienie ramy nośnej
  • Montaż warstwy wierzchniej
  • Montaż okien oraz drzwi
  • Regulacja i sprawdzenie poprawności konstrukcji

Montaż hal łukowych jest więc niezwykle szybki i sprawny. Z tego powodu, hale łukowe można często spotkać w małych miejscowościach, które nie posiadają trwale zbudowanych tego rodzaju obiektów. Rozwiązanie te cieszy się dużą popularnością wśród zarówno w gminach wiejskich, jak i gminach miejsko-wiejskich.

Samonośne hale łukowe a zezwolenie na budowę

Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę pod tego typu obiekty jest rozróżniane ze względu na trwałość tych konstrukcji. Aby postawić halę łukową całoroczną, konieczne jest uzyskanie stosowanego pozwolenia. W przypadku obiektu tymczasowego można wznieść taką halę na zgłoszenie. W tego rodzaju sytuacji konieczny jest demontaż lub przeniesienie obiektu po 180 dniach.

Istnieje możliwość przemianowania hali tymczasowej na halę całoroczną, wymagane jest jednak ubieganie się o zgodę na budowę przed upływem wspomnianego okresu 180 dni.

Budowa hal łukowych jest więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na postawieniu dużych, zamkniętych przestrzeni, a nie mają możliwości wybudowania normalnych obiektów. Jest to też doskonały sposób dla tych, którzy potrzebują tego rodzaju konstrukcji w bardzo szybkim czasie lub tylko na dany okres – jest to znaczna przewaga nad tradycyjnym budynkiem.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Jakub Pasturczak

    Napisane przez Jakub Pasturczak

    20230501193625 pexels photo 965878.jpeg

    Wybieramy drzwi do domu

    20230502180625 pexels photo 6907854.jpeg

    Skuteczny adwokat we Wrocławiu – warto szukać sprawdzonych rozwiązań