w

Bądź EKO nawet w sypialni. Czy wiesz, jakie tkaniny pościelowe są eko?

pexels ron lach 8762876

Stworzenie ekologicznej sypialni jest w rzeczywistości łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. To prawda, że ​​będziesz musiał przeprowadzić próby i znaleźć najlepsze produkty oraz meble do swojego uroczego zakątka, ale może to być zabawny i inspirujący proces, który przyniesie wiele radości.

Zacznij od najbardziej oczywistego elementu Twojej sypialni, czyli łóżka, a w zasadzie pościeli. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie tkaniny wpisują się w nurt eko.

Czym jest pościel ekologiczna?

Spis Treści

Aby tkanina została uznana za eko, musi zawierać co najmniej 95% włókien pochodzenia ekologicznego. Ponadto naturalne źródło, z którego jest wytwarzana, musi być uprawiane w kontrolowanych warunkach, bez użycia pestycydów, herbicydów, insektycydów ani nawozów. W trakcie, gdy uprawy ekologiczne rosną, ich środowisko jest ściśle monitorowane.

Poziomy gleby i wody podlegają częstym kontrolom, aby spełnić surowe normy organów certyfikujących produkty ekologiczne. Ponieważ pościele eko są znane ze swojej wyższej jakości i korzyści dla środowiska, zdarzały się przypadki celowego wprowadzania w błąd.

Producenci sugerują często, że nieekologiczne produkty pościelowe są w rzeczywistości eko. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę, nie tylko na to, co napisane na opakowaniu, ale czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty poświadczające jego pochodzenie.

Jakie tkaniny są eko?

Bawełna organiczna, len, konopie i tencel to główne tkaniny, których należy szukać, jeśli zależy Ci na rozwiązaniach eko. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Pościel z bawełny organicznej

Bawełna jest jedną z najczęściej używanych tkanin, ale ma szkodliwy wpływ na środowisko ze względu na zapotrzebowanie na wodę i duże użycie pestycydów. Na rynku pojawiła się nowsza forma – bawełna organiczna.

Zużywa mniej wody i jest uprawiana bez użycia sztucznych pestycydów i nawozów. Chroni to zarówno lokalne ekosystemy, jak i pracowników. Jest również dobra dla gleby i utrzymuje ją żyzną i zdrową.

Pościel z lnu

Len nie wymaga wielu nawozów ani pestycydów w czasie uprawy. Jednak często jest traktowany azotanami które, choć nie są tak szkodliwe, jak toksyczne chemikalia, nadal mogą przedostawać się do ekosystemów przez wodę i powodować szkody.

Tylko ekologiczna, certyfikowana pościel może zagwarantować, że podczas wzrostu lnu nie użyto żadnych sztucznych i szkodliwych substancji.

Pościel z konopi

Produkcja konopi jest ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla, oznacza to, że roślina podczas wzrostu pochłania go więcej z atmosfery, niż emituje sprzęt używany do jej zbierania, przetwarzania i transportu.

Tkanina konopna może być uprawiana w sposób zrównoważony lub być przerabiana na wiskozę konopną, która jest procesem niszczącym środowisko. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie pościeli z konopi, upewnić się, że jest certyfikowana jako ekologiczna, ponieważ niektórzy rolnicy używają nawozów, które są szkodliwe dla środowiska.

Pościel z bambusa

Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie i ma największy potencjał odnawialności. Nie wymaga do wzrostu żadnych chemikaliów, a włókno jest całkowicie biodegradowalne.

Len bambusowy jest jednym z najbardziej zrównoważonych i ekologicznych materiałów dostępnych na rynku, ale jego wyprodukowanie zajmuje bardzo dużo czasu. Większość sprzedawanych tkanin bambusowych to w rzeczywistości wiskoza bambusowa, która jest wytwarzana przy użyciu toksycznych chemikaliów, które mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska.

Pościel tencel Lyocell

Tencel™ to zrównoważona tkanina o niewiarygodnie miękkim dotyku, doskonałej oddychalności i trwałości. Emituje jedwab i powstaje w wyniku rozpuszczania celulozy drzewnej w substancji organicznej. Pełna biodegradowalność powoduje, że w środowisku rozkłada się on dużo szybciej od pozostałych tkanin

Zalety pościeli ekologicznej

Pościel ekologiczna jest nie tylko korzystna dla środowiska. Wiele tkanin organicznych jest również znacznie lepszej jakości. Tworzy doskonałą bieliznę pościelową, która ma wiele zalet.

Lepszy sen w nocy

Na rynku dostępnych jest wiele tkanin organicznych, które mogą być używane do produkcji pościeli, a każdy z nich ma nieco inny proces produkcyjny. Jednak, aby uznać je za organiczne, stosowanie chemikaliów jest ograniczone, a obróbka włókien znacznie łagodniejsza.

Oznacza to, że większość tkanin organicznych będzie naturalnie znacznie bardziej miękka. Ekologiczna pościel stworzy bardziej komfortowe warunki do odpoczynku. Głębszy i dłuższy sen będzie z kolei miał pozytywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Niektórzy eksperci od snu szacują, że śpimy nawet jedną trzecią naszego życia. Spędzając tak dużą jego część w łóżku, ważne jest, aby pomyśleć, jaki wpływ na nasze zdrowie ma pościel czy kołdra. Materiały nieorganiczne są poddawane intensywnej obróbce różnymi toksycznymi chemikaliami, które mogą uwalniać znane czynniki rakotwórcze, takie jak formaldehyd. 

Zwłaszcza dzieci i niemowlęta są bardzo wrażliwe na substancje stosowane w tkaninach pościelowych. Ponadto barwniki nieorganiczne mogą zawierać pierwiastki metali ciężkich, które nie tylko są drażniące dla skóry, ale również powodują alergie.

ndmUaVcWOS+Obvhf8Fhy58+svKB7gAAAAASUVORK5CYII=Artykuł przygotował sklep internetowy lavaro.pl, oferujący pościele, kołdry, prześcieradła, poduszki i inne tekstylia do domu

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  oswietlenie szynowe hit czy chwilowa moda

  Oświetlenie szynowe – hit czy chwilowa moda?

  pexels henry

  Klimatyzacja Przemysłowa – Wyzwania i Korzyści Dla Zakładów Produkcyjnych