Burza to zjawisko, które dla nikogo nie jest obce. Obrosło ono wieloma mitami do tego stopnia, że często sami nie wiemy, co robić podczas burzy oraz jak odpowiednio zabezpieczyć nasz dom i jego wyposażenie. Niestety w związku ze zmianami klimatycznymi, wyładowania atmosferyczne, które obserwujemy współcześnie, są coraz bardziej gwałtowne i niebezpieczne. Należy się przed nimi odpowiednio chronić, aby uniknąć zwarcia instalacji elektrycznej, porażenia prądem czy nawet pożaru. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Czym właściwie jest wyładowanie elektryczne?
Wyładowanie elektryczne, czyli piorun, który widzimy na niebie podczas burzy, występuje między chmurą a ziemią lub pomiędzy naelektryzowanymi chmurami. Błyskawica jest rodzajem iskry elektrycznej – to krótkotrwały prąd płynący w zjonizowanym powietrzu. Ładunek elektryczny znajdujący się w chmurze i w gruncie oraz różnica potencjałów, która między nimi występuje, skutkuje gwałtownym przebiciem objawiającym się w formie wyładowania elektrycznego. Jego widzialnym efektem jest piorun oraz słyszalny grzmot. Najgroźniejszym dla naszego życia oraz posiadanego dobytku jest wyładowanie od chmury do ziemi, czyli tak zwane wyładowanie doziemne.
Czy można zabezpieczyć dom przed uderzeniem pioruna?
Burza jest zjawiskiem fascynującym, ale niezmiennie groźnym. Uderzenie pioruna może prowadzić do trwałych uszkodzeń urządzeń elektrycznych, zwarcia i awarii instalacji, a także pożarów i poparzeń. Żadnych wyładowań elektrycznych nie można ignorować! Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć dom przed piorunami. Należy stosować się do określonych zaleceń i nie bagatelizować nawet oddalających się grzmotów. Warto również zweryfikować swoją wiedzę na temat burz, ponieważ powstało na ich temat wiele mitów, które niestety zwiększają zagrożenie porażenia piorunem.
Jak zabezpieczyć dom przed burzą?
Aby zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie przed błyskawicami, należy stosować się do kilku zaleceń.
Unikaj przeciągów: pozamykaj drzwi i okna
Rześkie powietrze w trakcie burzy kusi niejednego z nas, zmęczonego upałem i duchotą. Jednak gdy na zewnątrz szaleją błyskawice, okna i drzwi naszych domów powinny być zamknięte. Pamiętajmy również o nie zbliżaniu się do szyb – obserwację wyładowań lepiej prowadzić z pewnej odległości.
Czytaj również:
- Lampy, które będą modne w 2025 roku – co podpowiadają nadchodzące trendy wnętrzarskie?
- Jak przygotować ogród, trawy ozdobne oraz drzewa i krzewy na zimę
- Jakie wybrać klamki do drzwi wewnętrznych?
Nie korzystaj z urządzeń podpiętych do gniazdek
W czasie burzy nie powinno się korzystać ze wszelkich sprzętów elektronicznych, które są wpięte do gniazdek. Mowa na przykład o mikserze, suszarce do włosów, golarce do brody czy żelazku. Używanie telefonu komórkowego w domu jest dozwolone, o ile urządzenie nie jest ładowane w gniazdu przewodowym.
Zamontuj na budynku piorunochron
Najskuteczniejszą ochroną budynku przed uderzeniem pioruna jest założenie instalacji odgromowej. Dzięki niej ładunek elektryczny, który uderzy w dom, jest bezpiecznie odprowadzany do ziemi. Piorunochrony powinny być montowane przez wykwalifikowanych fachowców, aby mieć gwarancję dobrze działającej ochrony. Należy też pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli instalacji elektrycznej.
Zaopatrz się w ograniczniki przepięć
Świetną ochroną sprzętów elektrycznych przed uderzeniem pioruna są również ograniczniki przepięć. To urządzenia, które zapobiegają powstawaniu pożarów na skutek wyładowań w sieć elektryczną.
Zainwestuj w listwy antyprzepięciowe
Alternatywą dla wymienionych wcześniej ograniczników przepięć są listwy antyprzepięciowe. Chronią one sprzęty elektroniczne podłączone do gniazdek przed spaleniem w skutek nagłych skoków napięcia.
Odłącz urządzenia elektryczne od zasilania
Jeśli nie posiadamy w domu urządzeń zabezpieczających przed błyskawicami, najlepszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony jest odłączenie sprzętów od gniazdek zasilających. Dotyczy to również anteny telewizyjnej oraz przewodu internetowego.
Obserwuj sytuację pogodową
Burza jest zjawiskiem, które może pojawić się nagle, ale zwykle daje o sobie znać nieco wcześniej. Gdy na zewnątrz pojawią się ciemne chmury i porywisty wiatr, a w oddali słychać już grzmoty, można spodziewać się wyładowań elektrycznych. Warto zainstalować na smartfonie aplikacje pogodowe, które coraz skuteczniej przewidują pojawienie się burz. Dzięki temu będziemy mogli lepiej się przygotować.
Wymień instalację elektryczną na nową
Starsze instalacje o wiele częściej powodują niebezpieczne spięcia i awarie, co może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Nowe przewody zdecydowanie lepiej chronią przed zagrożeniami i są bardziej odporne na napięcia w sieci elektrycznej. Wymianę instalacji należy zlecić wykwalifikowanym elektrykom lub fachowcom, którzy posiadają odpowiednie ku temu uprawnienia!
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Niestety żadne zabezpieczenie przed burzą nie da nam stuprocentowej gwarancji, że wystarczy do ochrony naszego mienia przed niebezpiecznymi wyładowaniami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia, które będzie stanowiło dodatkowy pakiet chroniący przed tego typu zjawiskami.
Artykuł powstał przy udziale elektryk-krakow.net – firmy świadczącej profesjonalne usługi elektryczne w Krakowie i okolicach |
GIPHY App Key not set. Please check settings