w

Pergola na wymiar: przyścienna czy wolnostojąca? Na jaką się zdecydować?

sufyan u bcu4sproc unsplash
Pergola na wymiar: przyścienna czy wolnostojąca?

Aranżując przestrzeń wokół domu, coraz więcej ludzi zastanawia się nad postawieniem tam pergoli. To nie tylko nowoczesne, ale też bardzo funkcjonalne rozwiązanie – zadaszenie tego typu pozwala spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Różnorodność dostępnych typów pergoli sprawia jednak, że wybór tej odpowiedniej nie jest taki prosty. Jedną z kluczowych kwestii jest pytanie: czy pergola ma być przyścienna, czy wolnostojąca? Podpowiadamy.

Pergole kiedyś i dziś

Spis Treści

Pergole były znane już w średniowieczu. Chociaż w ciągu wieków przybierały przeróżne formy – od prostych, lekkich i mało wyszukanych konstrukcji z drewna, aż po ciężkie, masywne budowle z marmuru lub żelbetonu – to schemat konstrukcyjny pozostał niezmienny.

Składały się z przynajmniej dwóch rzędów podpór i ułożonej na ich wierzchu kratownicy, której zadaniem było podtrzymanie pnących roślin. Dawna pergola niemal zawsze obrośnięta była kwiatami i roślinami. To w ich cieniu, blisko natury i na świeżym powietrzu, ludzie szukali wytchnienia, odpoczynku i ochłody.

Współczesne pergole to nowoczesne, funkcjonalne budynki, które zaliczają się do tak zwanej małej architektury ogrodowej. Łączą w sobie estetykę i innowacyjność z wygodą, a całej przestrzeni dodają finezji i charakteru.

Pergole pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na pogodę: latem dadzą cień, chroniąc przed palącym słońcem, a jesienią ochronią przed deszczem. Dzięki temu relaks z książką, spotkania towarzyskie czy nawet praca z domu mogą być jeszcze przyjemniejsze.

Budowa bez formalności

Ogromną zaletą pergoli stawianych w przydomowym ogrodzie czy na tarasie jest to, że budowa tego typu konstrukcji nie wymaga pozwoleń, zgłoszeń, ani żadnych innych formalności.

Jest to kolejny argument, przemawiający za inwestycją w tego rodzaju zadaszenie. Można więc od razu zabrać się do działania – samodzielnie, według instrukcji załączonej przez producenta, lub za pomocą profesjonalistów.

Pergola na wymiar

Większość tego rodzaju zadaszeń jest wykonywana na wymiar. Należy więc dokładnie zmierzyć wielkość tarasu i przeanalizować jego układ, lub – w przypadku ogrodu – zastanowić się, ile miejsca chcemy przeznaczyć na pergolę.

Warto zwrócić uwagę na podłoże i jego nierówności oraz na ewentualne krzywizny i nierówności elewacji. Pod względem sposobu montażu wyróżniamy pergole przyścienne i wolnostojące.

Pergola przyścienna czy wolnostojąca?

Wzrost popularności pergoli sprawił, że na rynku dostępne są konstrukcje w różnych modelach i z różnych materiałów. Jednak zanim podejmiemy decyzję, czy pergola ma być drewniana, czy aluminiowa, warto zastanowić się, czy powinna być ona przyścienna, czy jednak wolnostojąca? To kluczowa kwestia do rozważenia.

Pergola przyścienna

Jak sama nazwa wskazuje, pergola przyścienna przylega ściśle do ściany budynku. Dzięki temu poszerza przestrzeń użytkową domu i jest eleganckim uzupełnieniem aranżacji. Pergola przyścienna zapewnia radość z wypoczynku na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z domu, bo stanowi niejako jego przedłużenie.

Dodatkowo można ją zaprojektować w taki sposób, by jak najlepiej pasowała do budynku i tworzyła z nim spójną całość. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku tarasów, a także w hotelach, kawiarniach czy restauracjach.

Pergola wolnostojąca

Pergola wolnostojąca może być umiejscowiona w dowolnie wybranym miejscu w ogrodzie, nie wymaga bowiem kontaktu ze ścianą. Jest niezależną budowlą o stabilnej i solidnej konstrukcji, która doda przestrzeni elegancji i klasy. Dzięki dodatkowym urozmaiceniom, na przykład takim jak przesłony boczne czy światła, może być równie funkcjonalna, co jej przyścienna siostra.

I chociaż do odpoczynku w tego rodzaju pergoli konieczne będzie wyjście z domu i przejście kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów, ma to również swoje plusy: pozwala cieszyć się większym spokojem i ciszą z dala od gwaru codzienności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie pergoli?

Pergola – czy to przyścienna, czy wolnostojąca – to wspaniałe rozwiązanie zarówno dla osób, które dopiero projektują swój wymarzony dom, jak i dla tych, którzy swoje miejsce chcą odświeżyć, urozmaicić lub uzupełnić. Oprócz sposobu montażu, przy wyborze wymarzonej pergoli warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie, takie jak:

  • materiał, z którego zostanie wykonana (drewno, aluminium, stal);
  • rodzaj zadaszenia (otwierany całkowicie lub częściowo);
  • umiejscowienie pergoli w ogrodzie lub na tarasie;
  • elementy dodatkowe, takie jak: panele boczne, oświetlenie, ogrzewanie, czujniki deszczu, nagłośnienie, zdalne sterowanie;
  • styl budynku i otoczenia.
ZPublikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne – firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

    Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

    Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
    Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

    2

    Piana pur otwarto-komórkowa: efektywne ocieplenie poddaszy dla komfortu i oszczędności energii

    dzikie zwierzeta za ogrodzeniem z siatki lesnej

    5 ważnych cech siatki leśnej