in

Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny?

ból głowy

Każdy z nas w swoim życiu przynajmniej raz doświadczył bólu głowy. To dość powszechne i jedne z częściej obserwowanych objawów neurologicznych u pacjentów. Ból głowy może wynikać z różnych przyczyn i być objawem poważnej choroby, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak postępować z bólem głowy oraz wskażemy najnowsze sposoby leczenia migreny.

Bóle głowy – podstawowe rozróżnienie

Możemy wyróżnić samoistny ból głowy zwany inaczej pierwotnym którego przyczyną nie są zmiany strukturalne w mózgu. Do tego rodzaju schorzeń zaliczymy:

 

  • migrenę;
  • klasterowe bóle głowy;
  • napięciowy ból głowy.

Wtórny ból głowy wywołany jest różnego rodzaju chorobami. Rozwija się na bazie innych dolegliwości i w porównaniu ze zwykłym bólem głowy potrzebuje poszerzonej diagnostyki. Często wiążę się z poważnymi problemami zdrowotnymi i wymaga wykonania dodatkowych badań takich jak: rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy. Najczęściej wtórne bóle głowy spowodowane są urazami głowy lub szyi, krwawieniami podpajęczynówkowymi, chorobą naczyń wewnątrzczaszkowych lub zaburzeniami psychicznymi.

Migrena a bóle głowy – jaka jest różnica?

Migrenę od zwykłego bólu głowy odróżnimy na podstawie intensywności. Ból migrenowy ma charakter narastający i pulsujący, trwa zazwyczaj dłużej i ma inny przebieg. Dodatkowo występują objawy towarzyszące, które nie są popularne dla typowego bólu głowy. Ponadto atak migreny składa się z kilku etapów.

Migrena – co to za schorzenie?

Migrena to choroba neurologiczna, która może wywierać negatywny wpływ na codziennie funkcjonalnie. Jest rodzajem samoistnego bólu głowy, który dotyka niemal 1/4 populacji społeczeństwa. Według najnowszych badań częściej na migreny chorują kobiety w wieku od 25-55 lat*. Chorobę tę możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od objawów bólowych i ogólnego przebiegu ataku.

Jakie są objawy migreny

Migrena jest dość skomplikowanym neurologicznym zaburzeniem, któremu mogą towarzyszyć różne objawy niepożądane. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symptomów są:

  • nasilony ból głowy w trakcie nawet najdrobniejszych aktywności fizycznej;
  • występowanie nudności i wymiotów;
  • zaburzenia widzenia i zawroty głowy;
  • zaburzenia mowy;
  • zaburzenia czucia;
  • nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy;
  • łzawienie oczu.

Czytaj również:

Jak przebiega napad migreny?

Bóle głowy spowodowane atakiem migrenowym mają postać pulsującą. Taki ból jest silny i narastający. Zazwyczaj ma miejsce po jednej stronie głowy, za gałką oczną i skronią. Typowy atak migrenowy składa się z czterech faz:

  • faza zwiastunów,
  • aura,
  • ból głowy,
  • faza ponapadowa.

Faza zwiastunów nazywana jest też fazą prodromalną, pojawia się do 72 godzin przed atakiem migreny. Towarzyszą jej objawy przepowiadające takie jak obniżenie nastroju, uczucie przygnębienia, rozdrażnienie czy zmęczenie. U niektórych osób występują dodatkowo problemy z koncentracją, nudności i nadwrażliwość na światło lub dźwięki.

Druga faza zwana aurą nie występuje zawsze. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut, w skrajnych przypadkach jedną godzinę i charakteryzuje się występowaniem objawów neurologicznych. W tym czasie przed oczami osób chorujących na migreny pojawiają się mroczki, błyski, kolorowe zygzaki czy poszerzające się okręgi. Poza objawami wzorkowymi mogą wystąpić też inne zaburzania związane z czuciem, zmysłem słuchu czy drętwieniem mięśni twarzy.

Trzecia faza to charakterystyczny ból głowy, który trwa średnio od 4 do nawet 72 godzin. W tym czasie osoba zmagająca się atakiem migrenowym czuje w przedniej części głowy lub w okolicy skroni pulsujący ból. Chorzy są wtedy rozdrażnieni i zmęczeni. Wolą przebywać w cichych i zacienionych pomieszczeniach, gdyż ograniczona ilość bodźców zmniejsza intensywność bólu.

Ostatnią czwartą fazę ataku migrenowego stanowi faza ponapadowa, która utrzymuje się do 24 godzin. W tym czasie osoby cierpiące na migreny czują zmęczenie, mają obniżony nastrój i zmagają się z problemami z koncentracją. Ich organizmu powoli regenerują się i wracają do prawidłowego funkcjonowania. W sytuacji, gdy proces powrotu do normalnego działania trwa nawet kilka dni, a migreny pojawiają się w krótkim odstępie czasu, należy skonsultować się z neurologiem i podjąć odpowiednie leczenie migreny. Korzystanie z leków przeciwbólowych, profilaktyczne leczenie chorych i stosowanie najnowszych metod leczenia w znaczący sposób minimalizuje ryzyko napadu migreny.

Najnowsze metody w leczeniu migreny

U pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą leki przeciwbólowe mogą już nie działać, gdyż ta choroba neurologiczna polega na utrzymywaniu się częstych i silnych dolegliwości bólowych. Leczenie doraźne w postaci dawkowania paracetamolu jest tylko chwilowym rozwiązaniem.

W terapii migreny czy innych rodzajów bólów głowy coraz większą popularność zyskuje leczenie botoksem. Polega na wstrzyknięciu w mięśnie szyi i głowy odpowiedniej ilości toksyny botulinowej. Dzięki temu dochodzi do zablokowania receptorów nerwowych. Zastrzyki są niemal bezbolesne, a efekty długotrwałe.

* Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia, Warszawa 2019, s. 21-23, data dostępu: 27.09.2024 r. https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/RAPORT-MIGRENA-ca%C5%82y.pdf

9k=Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

Co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

    Dodane przez Redakcja JawGoogle.pl

    Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
    Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

    Przeprowadzka do Portugalii

    Przeprowadzka do Portugalii – wszystko co musisz wiedzieć

    Oklejanie folii ochronnej

    Profesjonalne szkolenia z oklejania folii ochronnej dla aut – inwestycja w przyszłość