w

Rolety czy plisy? Czym się od siebie różnią? Które wybrać?

roletyczyplisyktorewybrac
roletyczyplisyktorewybrac

Rolety, plisy okienne, żaluzje – to najważniejsze akcesoria do przesłaniania okien i ochrony przeciwsłonecznej. Choć różnice między nimi nie są bardzo duże, mogą być znaczące dla funkcjonalności. Warto je wszystkie poznać, by móc odpowiednio dopasować rozwiązanie do charakterystyki wnętrza i potrzeb użytkowników. Tym razem skupmy się na porównaniu rolet i plis okiennych. Czym się różnią, jakie są ich wady i zalety oraz które wybrać? Na wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Plisy okienne a rolety – czym się różnią?

Spis Treści

Zarówno plisy jak i rolety są skutecznym sposobem na zapewnienie ochrony przeciwsłonecznej. Pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością światła wpadającego do naszego wnętrza. Mają funkcję praktyczną i dekoracyjną. Co istotne każde z nich występuje w różnych wersjach. Wśród rolet można wyróżnić te klasyczne czy dzień noc, pionowe i poziome oraz według materiałów, z których je uszyto. Z kolei plisy okienne są formą podobną do żaluzji.

Czym się więc różnią od siebie? Rolety to materiałowa osłona okna, która jest zwijana na specjalną rolkę umieszczoną w górnej części okna przy pomocy sznurka lub żyłki. Rolety mogą być sterowane pod kątem tego, jaki obszar okna będzie zasłonięty i odsłonięty. Nie ma jednak możliwości zmiany ilości wpadającego światła w części zasłoniętej (w przeciwieństwie do żaluzji). Plisy okienne stanowią połączenie rolet i żaluzji. Jest to cienki materiał plisowany umieszczony pomiędzy dwiema listwami. Może być ściągany zarówno od góry, jak i od dołu, co daje większe możliwości sterowania zasłoniętym obszarem (możemy np. zasłonić wyłącznie środek okna, pozostawiając wolną przestrzeń i na górze i na dole).

Jakie są zalety rolet?

Rolety okienne dostępne są w szerokiej ofercie kolorystycznej i wielu rodzajach materiałów. Każdy producent oferuje zarówno gładkie, jak i wzorzyste rolety sterowane ręcznie bądź elektrycznie. Dzięki takiej różnorodności możemy swobodnie dopasować je do wystroju wnętrza. Mamy także możliwość wyboru grubości i stopnia przepuszczalności światła przez materiał. Zaletą rolet okiennych jest również to, że mogą być montowane na kilka sposobów, zarówno w samych oknach, za nimi, a nawet za wnęką okienną. Jeśli nasze okna są duże i odpowiednio dobierzemy materiał rolet, mogą one być wykorzystane jako ekran projekcyjny. Rolety bywają również wykorzystywane w sposób nietypowy, np. do oddzielania przestrzeni czy ukrycia jakichś mało estetycznych elementów w mieszkaniu lub domu (np. okno do kuchni w starym budownictwie).

Jakie są zalety plis okiennych?

Plisy okienne są proste w montażu, użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Cienki materiał jest plisowany i zwijany do niewielkich rozmiarów pomiędzy dwiema listwami. Pozwala to na osłonięcie całego lub wybranego fragmentu okna. Dużą zaletą plis okiennych jest brak prześwitów przy bokach. Podobnie jak rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i różnym stopniu przepuszczalności światła słonecznego. Plisy są lekkie i można je zwinąć do bardzo niewielkich rozmiarów i formy niezakłócającej wyglądu okna.

Wady rolet i plis okiennych

Plisy okienne są dość delikatne, co wynika z grubości materiału. Częste ich przesuwanie w różnych kierunkach może również doprowadzić do ich szybszego zużycia, szczególnie jeśli wybierzemy produkt słabej jakości. Są też droższe niż rolety. Warto również podkreślić, że plisy okienne mogą być montowane wyłącznie na szybie okiennej. To niestety może wiązać się z odkształceniami materiału pod wpływem różnych czynników. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli dojdzie do zamoczenia szyby, również plisy okienne staną się mokre.

Jeśli zaś chodzi o rolety, to zwłaszcza te najtańsze, mogą być wyposażone w słabej jakości mechanizmy, które podczas intensywnego użytkowania ulegną zniszczeniu. Tkaniny są dość wrażliwe, więc gdy będziemy czyścić je nieodpowiednimi środkami, mogą się odbarwić.

Co wybrać rolety czy plisy okienne?

Miejsca, w których możemy stosować rolet oraz plisy okienne, są podobne. Będą to wszelkie pokoje w mieszkania i domach, a także w biurach. To, które rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze, zależy od naszych upodobań oraz stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli potrzebujemy precyzyjnego sterowania przesłoną słoneczną, postawmy na plisy okienne. Mają one tę przewagę nad roletami, że pozwalają osłonić nawet niewielki fragment okna w dowolnym położeniu. Sprawdzi się to jesienią i zimą, gdy słońce jest dość nisko i nie świeci mocno. Może więc nas razić, jeśli np. pracujemy przy biurku zlokalizowanym niedaleko okna, ale nie chcemy zasłaniać go całego, by nie odciąć całego wpadającego, naturalnego światła.

Jeśli jednak wolimy przesłony okienne kompleksowo osłaniające okno, montowane niekoniecznie na szybie, warto postawić na rolety. Dadzą nam one również większą możliwość dopasowania grubości i przepuszczalności świetlnej tkaniny. Co więcej, rolety mają szersze zastosowanie i mogą przydać się także w innych sytuacjach.

SBuk1jr+PwP42TsgswdApQAAAAASUVORK5CYII=Artykuł przygotowała firma Plisy Okienne z Łaz (pod Warszawą) zajmująca się montażem plis, rolet, żaluzji i moskitier na zamówienie.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

    Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

    Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
    Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

    Żywołapki - dlaczego warto je stosować?

    Żywołapki – dlaczego warto je stosować?

    Przyszłość energetyki słonecznej w Gdańsku

    Przyszłość energetyki słonecznej w Gdańsku – perspektywy rozwoju i możliwości inwestycyjnych.