w

Czy kamizelka ratunkowa na kajak jest obowiązkowa?

kajak splyw

Sezon na różnego rodzaju aktywności nad wodą właśnie się rozpoczyna. Mnóstwo amatorów tego sposobu spędzania wolnego czasu już przebiera nogami i wprost nie może się doczekać długich, słonecznych dni. Spływy kajakowe cieszą się niesłabnącą, a wręcz coraz większą popularnością i w związku z tym rodzi się pytanie: czy trzeba mieć na sobie kapok? Jeśli tak, to jaka kamizelka ratunkowa na kajak będzie najwygodniejsza?

Rodzaje kapoków

Spis Treści

Czy wiesz, że kamizelka ratunkowa na kajak to nie jedyne akcesorium, które ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom spływów? Otóż słowo “kapok” jest dość ogólne i używa się go w odniesieniu do dwóch różnych przedmiotów, których przeznaczenie z pozoru może wydawać się takie samo, jednak posiada kilka znaczących różnic.

 • kamizelka asekuracyjna – jak sama nazwa wskazuje, kamizelka asekuracyjna ma za zadanie wspomóc osobę znajdującą się w wodzie w utrzymaniu się na jej powierzchni. Z tego względu dedykowana jest wszystkim osobom potrafiącym pływać. Jest lekka, wygodna, budowa kamizelki asekuracyjnej nie może w żaden sposób powodować krępacji ruchów. Docenią to szczególnie wszyscy ci, którzy lubują się w wielogodzinnym wiosłowaniu. W kapoki asekuracyjne zaopatrują się przede wszystkim osoby regularnie uprawiające różnego rodzaju sporty wodne – nie tylko spływy kajakowe, ale także np. kitesurfing, pływanie na desce SUP, windsurfing itd.;
 • kamizelka ratunkowa na kajak wygląda zgoła inaczej: charakteryzuje się bardziej zabudowaną konstrukcją, posiada zazwyczaj sporych rozmiarów kołnierz, który pomaga w utrzymaniu pionowej pozycji w wodzie. Kamizelka ratunkowa na kajak wykonana jest zazwyczaj z bardzo żywych, pstrokatych materiałów, które zostały dodatkowo wzbogacone o taśmy odblaskowe – mają one na celu zwiększenie widoczności osoby przebywającej w wodzie. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej w trudnych warunkach. Dedykowana jest wszystkim tym, którzy nie potrafią pływać lub po prostu czują się niepewnie w wodzie.

Czy trzeba mieć na sobie kapok?

Odpowiedź jest tylko jedna – trzeba! Bez dwóch zdań! Nieważne, za jak świetnego pływaka siebie uważasz. Kapok asekuracyjny to absolutne minimum, a w niektórych przypadkach (np. gdy ktoś nie potrafi pływać albo gdy uczestnikiem spływu jest małe dziecko) nieodzownym elementem spływu są właśnie kamizelki ratunkowe na kajak. Pamiętaj, że warunki na każdej, nawet najspokojniejszej rzece bywają zmienne – gdzie niegdzie nurt staje się bardziej wartki, na niektórych odcinkach mogą pojawić się poprzewalane drzewa, które wcale nie jest tak łatwo ominąć (szczególnie osobom początkującym, niedoświadczonym), a może również dojść do z pozoru niegroźnego urazu, który utrudnia utrzymanie się na powierzchni wody. Dlatego uważam, że skrajną nieodpowiedzialnością jest wybieranie się na spływ bez jakiegokolwiek kapoku: powinien w niego być wyposażony każdy, niezależnie od wieku, płci, umiejętności i doświadczenia.

Gdzie kupić kamizelki ratunkowe na kajak?

Kamizelki ratunkowe na kajak oraz świetnej jakości kapoki asekuracyjne znajdziesz na stronie gokajak.com. Szczególnie polecam zapoznać się z ofertą marki Aquarius, gdyż posiada ona bardzo bogaty wybór (kapoki dla dorosłych, dzieci, a nawet dla psów) w naprawdę niskich, korzystnych cenach. Na GoKajak wyposażysz się nie tylko w akcesoria ratunkowe i asekuracyjne, ale też we wszystkie inne niezbędniki każdego spływu, tj. produkty wodoszczelne (torby, worki, plecaki), specjalistyczną odzież, wiosła itd. Gorąco polecam to miejsce – z pewnością nie raz do niego powrócisz.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  screenshot 881

  Deska Podłogowa – Idealny wybór dla twojego domu

  kursjezykowyonline1

  Kurs językowy online z certyfikatem – dlaczego warto się zdecydować?