Kasetony 3D – hit czy kit? Przekonaj się, czy warto postawić na ten trend we własnym wnętrzu i jak go dostosować do stylu glamour lub loftowego. Kasetony istnieją od czasów rzymskich. Później zainspirowali się nią artyści renesansowi, a następnie zaczęli robić wnętrza lat 80. i 90.
XX wieku, by dziś zacząć na fali nostalgii za minionym czasem. Czy faktycznie nowa moda? A może jednak znak dawnego lat, który nigdy nie powrócił do kanonów nowoczesnego designu? Jestem!
Kaseton – co to dokładnie jest?
Kaseton do rodzaju dekoracji sufitowej, którą można było spotkać już w budynku rzymskim. Później wzorowali się na nim projekty renesansowe, a następnie twórcy lat 80. i 90. XX wieku. Na fali tworzenia stylu retro i nostalgicznego powrotu do minionych lat, dostrzegalnego również w popkulturze i modzie, kasetony zaczynają pojawiać się jako element dołączany do designerskich salonów, sypialni, a nawet kuchni i łazienek. Czym się są?
Kaseton to często kwadratowa lub prostokątna – choć wykorzystuje się również inne kształty – forma przestrzenna, która montowana jest do sufitu. Może dotyczyć również dekoracji ścian. Pełni nie tylko ustala dekoracyjną, ale też praktyczną: maskuje powierzchnię, nierówności, chroni strop, optycznie zmieniając wygląd. Zwykle wykonywana jest z lekkich materiałów, ale widoczny jest również kasetony drewnopodobne lub drewniane.
Z czego są użyte kasetony wbudowane we wnętrzach?
Nowoczesne kasetony mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów. Spotykane są lekkie tworzywa sztuczne, choć nie tylko.
Zobacz również: 10 Najdroższych nieruchomości na świecie
Kasetony styropianowe
Jednymi z pierwszych zwykłych i małych kasetonów są te wykonane ze styropianu, czyli polistyrenu. Pełnią nie tylko elementy dekoracyjne i osłony mankamentów sufitu lub ściany. Materiał, z którego są wykonane, ma dobre właściwości izolujące termicznie i akustycznie. Przy pomocy kasetonów styropianowych można więc nieco docieplić i wygłuszyć. Występują w wielu wzorach, zwykle w kolorze białym, który można jednak pomalować.
Kasetony sufitowe drewnopodobne
Charakterystyczny dla kasetonów wzór geometryczny może być również wykonany w materiale drewnopodobnym. Zwykle jest to droższa płyta MDF lub oryginalny styropian popleczony dekoracyjną płytą polistyrenową. Występują wyłącznie w formie kwadratów lub prostokątów, ale można wybrać spośród wielu wytłoczeń oraz naturalnych kolorów imitujących drewno.
Kasetony z MDF zapewniają trwałe i mocne wsparcie sufitu lub ściany. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być jednakowe w montażu, np. ze względu na większą wagę i zbudowanie konstrukcji metalowej konstrukcji nośnej. Może być stosowany nawet w cienkich lub tam, gdzie często dochodzi do wahań temperatury, np. w kuchni czy łazience.
Kasetony drewniane
Kasetony są również częścią oryginalnego materiału, jakim jest drewno. Standardowe modele występują w formie kwadratów i prostokątów. Są najdroższe, ale też bardziej trwałe od styropianowych czy gipsowych oraz dokładne w czyszczeniu. Po zastosowaniu zabezpieczenia impregnatem można stosować również w łazienkach i kuchniach. Dostępne są różne rodzaje perforacji, które mogą mieć dobre parametry akustyczne i nieco docieplić. Ich montaż wymaga konstrukcji nośnej.
Kasetony gipsowe
Kaseta może być wykorzystana również z gipsu z wykorzystaniem pomocy południowej lub wykorzystania pomocy technicznej płyty gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknistej. Ta druga ma najlepsze parametry izolacyjności akustycznej. Kasetony z gipsu widoczne w kolorze białym lub kremowym. Nadają się do malowania i dość trwałego wsparcia sufitu ściennego lub. Są lekkie, więc przy użyciu prostych narzędzi i odpowiedniego kleju można je samodzielnie. Wybór wzoru jest bardzo szeroki.
Kasetony piankowe
Kasetony piankowe do pobierania odmian kasetonów ze styropianu, ponieważ bazą jest tutaj ten sam polistyren. W tym przypadku użyto jednak innej technologii spieniania i formowania tego materiału. Powierzchnia kasetonów piankowych jest bardziej gładka i jednolita, co pozwala na dokładne formowanie wzorów.
Odznaczają się szczególnie solidnym montażem (bez konieczności wykonania konstrukcji nośnej) oraz dobrymi parametrami izolacji izolacji mechanicznej i akustycznej. Występują w kolorze białym, ale można je pomalować na kolor biały.
Jak położyć nowe lub odświeżyć stare kasetony na suficie – potrzebne akcesoria
Najpopularniejsze kasetony z pianki, styropianu czy gipsu można przy użyciu odpowiedniego kleju i prostych narzędzi położyć samodzielnie. Potrzebne będą: drabina, sznurek do wyznaczenia środka sufitu, szpachelka do zastosowania kleju na kaseton, mokra ściereczka do usunięcia nadmiaru kleju, wałek do tapet do dociskania kasetonów do sufitu. Najważniejsze są jednakowe:
- Klej do kasetonówJego rodzaj ma zastosowanie do materiału, z jakiego wykonano panel, lub też jest na uniwersalnym kleju do kasetonów polimerowych lub kleju montażowego. Do mocowania styropianu i pianki polistyrenowej odpowiedni będzie klej dyspersyjny, akrylowy lub polimerowy.
Farba do kasetonów
Jeśli stare kasetony wymagają odświeżenia, ponieważ straciły kolor, odbarwiły się lub pobrudziły, dobre będzie ich pomalowanie. Nowe panele ze styropianu i gipsu można również zastosować farbą w wybranym kolorze. Odpowiednia będzie ta akrylowa wodo rozdzielcza, ponieważ dokładnie pokryje nawet bardzo dekoracyjne formy i nie naruszy struktury kasetonu.
- Wałek do malowania kasetonów styropianowychKasetony ze styropianu zostały pomalowane przy pomocy wsparcia wałka ze styropianu. Jeśli perforacja jest głęboka i głęboka, praca może zacząć od trudnego dochodzenia do obszarów i pomalować je pędzelkiem.
Montaż kasetonów zaczyna się od środka sufitu. Aby go wyprowadzić, należy poprowadzić od rogów sufitu dwa sznurki tak, aby przecięły się na środku. Płyty z pianki, styropianu lub gipsu mocują się, nakładając klej na całej ich powierzchni lub punktowo: na środku iw rogach.
Następnie kaseton dociska się do sufitu i usuwa nadmiar kleju przy pomocy wilgocij szmatki. Jeśli istnieje docinania, można to zrobić ostrym nożykiem. Kasetony z MDF lub drewna wymagają zbudowania metalowej konstrukcji nośnej i pomocy specjalisty.
Zobacz również: 10 pomysłów na stworzenie luksusowego podwórka
Modne i stylowe kasetony sufitowe – aranżacje
W latach 80. i 90. kasetony montowano przede wszystkim na sufitach. Dziś do niejedyny sposób na ich ciekawe wykorzystanie my darzymy. Trójwymiarowe panele mogą pochodzić z prostej ściany lub tylko jej części, skupiając uwagę na elemencie wprowadzonym lub uzyskanym w wyniku.
Kasetony na ścianie w salonie
Sufity imitujące cegłę lub produkty geometryczne przestrzenne mozaiki mogą zawisnąć na głównej ścianie w pokoju dziennym. Zdobi się nimi np. struktura za wyglądem. Warto w tym przypadku pokusić się o dodatkowe podświetlenie, które prowadzi do zainteresowania grą światła i cienia. Panele dekoracyjne można również powiesić za kanapą lub w jadalni.
Może to spowodować samodzielną dekorację lub być dobrym tłem dla galerii plakatów czy połysku. Kasetony okrągłem fornirowaniu w postaci wytłoczonego obrysu kwadratu lub prostokąta wykorzystuje się też tak, gdy chce się przydać salonowi elegancji, zbliżyć się do stylu glamour lub angielskiego.
Kaseton na sufit w łazience
Do łazienki polecane są niezawodne działanie na kasetony wykonane z MDF lub drewna. Dzięki nim można włączyć aktywny, przyjemny klimat. W środowisku odstyki, takie sufity będą pasować do stylu loftowego (drewno ciemne, miodowe), rustykalnego (wszystkie naturalne odcienie), skandynawskiego (bielone lub jasne) czy glamour (czarne, szare, białe, kremowe). Warto zestawić je z minimalnymi analizami lub w określonym miejscu powtórzyć wzór z fornirowania.
Kasetony w kuchni
Do kuchni pasować będą zarówno białe (lub pomalowane) i trójwymiarowe z pianki, jak i te wykonane ze styropianu dodatkowo foliowanego, a więc użytego przed brudem i wilgocią. Można je stosować zarówno na suficie, jak również na dekorację ściany, np. przy stole lub blacie kuchennym. W tym przypadku przydało się podświetlenie, które podkreśla trójwymiarowe żłobienia. Dobrze będzie też posłuchać kasetonów drewnianych lub z płyt MDF, które dostarczą rustykalnego materiału.
Kasetony 3D – wnętrzarski hit czy kit?
Aby współczesne kasetony były stare, warto traktować je niestandardowo i np. Wykonaj z nich wykonaną dekorację ścienną lub wykonaną nimi tylko część sufitu. W trendach są tłoczenia nowoczesne, geometryczne, wprowadzające fakturę, które można dodatkowo wprowadzić subtelnym oświetleniem.
Nie trzeba też przedstawiać standardowej bieli. Warto pomalować kaseton na jeden z kolorów bazowych aranżacji, np. we wzorze loftowym na odcień betonu, czerń lub granat, w salonie czy sypialni glamour – na szaro, beżowo lub w tonacji brudnego różu. Kasetony 3D możesz być w bardzo minimalnym stopniu. Nie zaburzą harmonii, ale sprawią, że proste wnętrze stanie się projektantką perełką.
GIPHY App Key not set. Please check settings