w

Sauna ogrodowa. Jak się zabrać do budowy 7 kroków

Jak korzystac z sauny ogrodowej Sprawdz porady Leroy Merlin

Sauna ogrodowa to w niektórych krajach bardzo często użytkowany obiekt – korzysta z cieszy się w Rosji, Finlandii, Estonii, na Łotwie oraz Litwie. W Polsce również nie brakuje miłości sauny, która odpręża, rozluźnia napięcie, pomaga złagodzić stres i siłę. Podpowiadamy, jak stworzyć saunę w ogrodzie, by była funkcjonalna i przystosowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników.

Prawo a budowa sauny ogrodowej – czy konieczne jest pozwolenie?

Spis Treści

Drewniana sauna ogrodowa w kształcie podłużnej tuby

Wolnostojąca sauna zgodnie z przepisami prawa budynku gospodarczego. Jeśli w związku z tym będzie mniej niż 35 m2 powierzchni, nie będzie wymagał opracowania na nowy. Niezbędną dokumentą jest jednak opracowanie planu budowy starostwa powiatowego (lub tego miasta) na 30 dni przed tym prac.

Rodzaje saun ogrodowych

Na świecie wykorzystuje się różne rodzaje saun. W naszych popularnych najpopularniejsze są sauny fińskie (suche) oraz rosyjskie (parowe). Obydwa typy różnią się od siebie:

 • ogrodowa sauna fińska – zbudowana jest z drewna. Główne wyposażenie stanowi piece elektryczne lub piece na drewno z kamieniami, które od czasu do czasu polewa się wodą. W tej saunie temperatura dochodzi do 120 °C, a stosowanie wynosi ok. 10 proc.;
 • sauna parowa rosyjska – jest chłodniejsza: temperatura waha się między 80-100 °C, a stosunek wynosi ok. 40-70 proc. Montuje się w niej kawałek oraz specjalny parownik (generator pary).

Z czym zrobić saunę ogrodową?

Sauny buduje się z drewna – np: sauna domowa – współcześnie dodatkowo z opracowaniem grubej płyty izolacyjnej. Rzadko stosuje się inne materiały. Co ważne, do budowy należy wybrać takie drewno, które jest odporne na działanie (zwłaszcza przy saunie mokrej). Dobre parametry cechy: cedr, świerk skandynawski, jodła kanadyjska. Podłogę można wysłać do lokalizacji lokalizacji lub kamieniami. Sauny ogrodowe mogą mieć domek, beczki będą działać kabiny o wymiarach około 1,5 x 1,5 m na osobę.

Wnętrze drewnianej sauny ogrodowej z małym oknem

Jaki kawałek do sauny ogrodowej wybrać?

Przydomową saunę ogrodową można ogrzewać zarówno drewnem, jak i piecem elektrycznym. Sauna ogrodowa na drewno Tradycyjne rozwiązanie wymaga zastosowania przewodu kominowego o średnicy 125 mm, wprowadzonego w, standardowego dla konstrukcji drewnianych sposobów.

Warto przy tym, że kawałek musi działać od drewnianych elementów sauny o minimum 50 cm. Można się również na bezpieczniejszy kawałek drewniany z chodnika, który umożliwia wejście paleniska w pomieszczeniu obok.

Sauna ogrodowa elektryczna

Innym jest kawałek elektryczny z grzałkami podgrzewającymi kamienie. Przede wszystkim jest łatwiejszy i wygodniejszy w dodatku. Sprawdź się również w pobliżu małych saun, np. 1- czy 2-osobowych. Koszt eksploatacji jest wyższy niż kawałek drewnianego, ale warto korzystać, że z sauny nie korzysta się codziennie.

Wśród pieców elektrycznych wyróżnia się dwa typy: mniejszy kawałek stojący na boku i większe możliwości akumulacji oraz kawałek ciepła. Może być wyposażony w dodatkowy generator pary i poziom wilgotności (muszą one znajdować się poza sauną, w odległości do 15 m).

Dodatkowo element elektryczny można sprawdzić na jednofunkcyjne, dwufunkcyjne (tzw. kombi) oraz akumulacyjne. Jednofunkcyjne tylko podgrzewają, a do procesu pary generatora. Kombi nie musi być w nim dodatkowo wyposażone, ponieważ jest na wyposażeniu. Można w nich znaleźć również zioła do aromaterapii.

Zobacz również: Dzieci i 7 Sportów zimowych dla nich

Wentylacja w saunie ogrodowej

Wentylacja w saunie jest bardzo ważna, ponieważ jej brak powoduje podniesienie układu węgla do niekomfortowych, a nieraz wręczenie wartości. Najłatwiejszym zadaniem jest przygotowanie imprezy grawitacyjnej. By dokładnie, należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję sauny dwa otwory: wlotowy na wysokość ściany (często wybiera się miejsce pod piecem) i wylotowy przy suficie na przeciwległej ścianie. Należy zwrócić uwagę na wielkość.

Izolacja sauny ogrodowej

Bez izolacji trudno jest zapewnić wysoką temperaturę, a spalanie paliwa jest źródłem nieekonomicznym. Uzyskany materiał na izolację sauny, warto stworzyć, że musi być on przystosowany do właściwej temperatury – z tego powodu poleca się przewód mineralny (szklanej lub skalnej o grubości 10 cm).

Szafki grzewcze – Nowoczesne rozwiązania w gastronomii

Budowa sauny ogrodowej krok po kroku

Wybór techniki budowy sauny ogrodowej zależy od wielu czynników, m.in. uwarunkowań prawnych, oszacowaj wielkości lub korzyści przyszłych użytkowników. Konstrukcja małej sauny warto stać na blokach betonowych lub kostce brukowej i wylewce. Większe konstrukcje polecają się w konstrukcjach na betonowych fundamentach, przy czym zmienia się w ich pierwotne źródło – wzniesiono budynek gospodarczym.

Zobacz również: 10 Najdroższych nieruchomości na świecie

Budowę trzeba uzyskać od źródła doprowadzenia mediów: wody do ewentualnego prysznica i prądu do oświetlenia lub kawałka prądu. Warto dodać, że rodzaj sauny, czyli ten opalany drewnem, nie wymaga sterowania żadnymi mediami, lecz wsparcie jest wtedy zaplanowanie odpowiedniego komina.

Wygodna i komfortowa sauna, którą należy kierować według kryteriów:

 • mieć minimum 2 m wysokości;
 • o wymiarach 1,5 x 1,5 m na osobę;
 • dalej otwory wentylacyjne i drzwi, które otwierają się na zewnątrz;
 • mieć antypoślizgowe podłoże
 • oraz kawałek w odległości minimum 0,5 m od elementów drewnianych (w przypadku kawałka na drewno).

Wzniesienie ściany z drewna z 10-centymetrową izolacją z przewodu mineralnej i konstrukcji dachu. Niezbędne będzie wykończenie dachu oraz wykończenie wnętrza sauny panelami drewnianymi lub boazerią. Na podłożu sprawdziło się drewno lub płytki antypoślizgowe. Potrzebne będą również drewniane ławki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  gesler

  Magda Gessler zrzuciła już 13 kilogramów

  kasetony

  Kasetony 3D – czy są nadal są w modzie