w

Masz alergię? Tej pościeli musisz unikać!

Masz alergię? Tej pościeli musisz unikać!

Alergie dotyczą coraz większej liczby osób. Istnieje wiele jej rodzajów i mają różne podłoża. Dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli jesteś uczulony na tkaniny, musisz tym bardziej zadbać o pościel, ponieważ spędzasz w niej bardzo dużo czasu, śpiąc, jak i odpoczywając w łóżku. Najczęstszą przyczyną alergii są roztocza, które są mikroskopijnymi bakteriami żyjącymi w materacach i poduszkach. Wydzielają one alergenne białko, które wywołuje reakcje u wrażliwych osób. Jaką wybrać pościel, a jakiej koniecznie unikać?

Jak walczyć z alergią?

Spis Treści

Alergia powstaje, gdy układ odpornościowy organizmu reaguje na białka znajdujące się w pościeli. Najczęstszymi alergenami są roztocza, sierść zwierząt domowych i pióra. W zetknięciu z alergenem osoba wrażliwa może łzawić, kichać, mieć duszności czy drapanie w gardle. Często występuje także katar. Objawy mogą także pojawić się na skórze w postaci wysypki. Efekty alergii bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego tak istotne są wszystkie działania, które pomagają zminimalizować skutki uczulenia. Istnieje kilka sposobów na zwalczanie alergii:

 • Regularne pranie pościeli: warto wiedzieć, że większość roztoczy ginie już w 55 °C, więc należy wybrać kołdrę lub poduszkę, która dobrze zachowuje się przy praniu w minimum 60°C.
 • Stosowanie pościeli hipoalergicznej: wybieraj włókna bawełniane lub bambusowe, ponieważ ich dodatkową zaletą jest to, że będą one antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Unikaj wełny i poliestru.
 • W wypadku, gdy jeden z rodziców ma alergię, prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie na nią cierpieć, wynosi od 20% do 40%. Jeśli problem dotyczy obojga rodziców, wtedy ryzyko wzrasta aż do 40-60%.

Poza wyżej wymienionymi, alergie na tkaniny są spowodowane reakcją na barwniki, wykończenia lub inne chemikalia używane w procesie produkcyjnym. Nie ma jednak lekarstwa na ten stan i całkowite pozbycie się tkanin, które mogą uczulać, może być dość trudne. Ważne jest, aby osoby z alergią wiedziały, na co są uczulone, aby ograniczyć kontakt z tymi materiałami. Uczulenie na materiały tekstylne jest częstą przyczyną alergii, która może być spowodowana kontaktem z niektórymi metalami, chemikaliami lub włóknami. Najczęstszymi przyczynami uczulenia są nikiel i formaldehyd. Uczulenie na te substancje może prowadzić do alergicznego nieżytu nosa, a nawet astmy.

Cierpisz na alergię? Sprawdź nieuczulające tkaniny

Mimo alergii, wszyscy mamy swoje osobiste preferencje, jeśli chodzi o rodzaj pościeli, na której chcemy spać. Niektórzy wolą miękkie i puszyste tkaniny, podczas gdy inni sięgają po bardziej sprężystą powierzchnię. Są jednak osoby uczulone na niektóre rodzaje materiałów. Tu właśnie pojawia się hipoalergiczna pościel.

Pościel hipoalergiczna wykonana jest z naturalnych włókien, takich jak np. bawełna i bambus, które doskonale sprawdzają się w przypadku alergików lub wrażliwej skóry. Włókna są przetwarzane w sposób, który usuwa wszelkie elementy, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną lub inny niekorzystny wpływ na organizm. Pościele z tych tkanin mają również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają utrzymać łóżko w czystości i świeżości przez dłuższy czas. Nie wolno jednak zapomnieć o częstym praniu pościeli!

Najlepsze tkaniny dla alergików

 • Len jest wytwarzany z włókien lnu. To rodzaj tkaniny, która jest bardzo popularny, ponieważ jest hypoalergiczny, oddychający, odporny na roztocza, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się u alergików. Pomaga również regulować temperaturę ciała, przez co jest idealny dla osób, którym jest za ciepło lub za zimno nocą. Co ciekawe, użycie lnu w pościeli zostało po raz pierwszy odnotowane w starożytnym Egipcie, kiedy używano go do owijania mumii przed ich pochowaniem. Egipcjanie wierzyli, że płótno ochroni duszę zmarłego przed wykradaniem przez złe duchy, które swobodnie wędrują nocą.
 • Pościel bambusowa to doskonały wybór dla alergików. Jest hipoalergiczna, odporna na roztocza i ma naturalne właściwości antybakteryjne, co oznacza, że mogą z niej korzystać osoby podatne na infekcje skórne. To produkt naturalny, który nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych mogących powodować reakcje alergiczne. Nie znajdziemy w niej też roztoczy ani innych alergenów. Pościel bambusowa jest też odporna na bakterie, sprawdzi się również u dzieci.
 • Pościel bawełniana to idealny wybór dla wielu osób. Jest miękka i oddychająca, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w sezonie letnim lub zimowym. Ma również naturalną zdolność pochłaniania wilgoci, co oznacza, że schnie znacznie szybciej niż inne tkaniny. A ponieważ bawełna jest hipoalergiczna, jest bardzo dobra dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami. Pościel bawełniana jest dostępna w wielu kolorach i stylach, które zaspokoją każdy gust i potrzeby. Od klasycznych białych prześcieradeł po jaskrawe wzory — każdy znajdzie coś dla siebie!
2Q==Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  delikatny szampon do włosów

  Naturalny suchy szampon do włosów

  Jak zregenerować skórę po zimie

  Jak zregenerować skórę po zimie?