Miód – słodki wytwór pracy pszczół – od wieków znany jest ze swojego cudownego, słodkiego smaku i aromatu, ale i wielu właściwości zdrowotnych. Uzupełnienie codziennej diety w miód już w niewielkich porcjach pozwala cieszyć się słodkim smakiem potraw i napojów a jednocześnie korzystać z dobroczynnego wpływu miodu na organizm człowieka. W teorii brzmi super, ale czy wprowadzenie miodu do codziennych posiłków będzie wymagało zmiany diety? Jak uzupełnić dietę w miód nie zmieniając swoich przyzwyczajeń żywieniowych a przede wszystkim: z czym łączyć miód w codziennej diecie? Podsuwamy 5 propozycji, które urzekną Cię smakiem!
Top of the top: napoje z dodatkiem miodu – klasyk, ale… w nowoczesnej odsłonie
Pierwszym skojarzeniem na wykorzystanie miodu w kuchni są zwykle napoje z miodem zamiast cukru. Niby brzmi banalnie, ale miód sprawdzi się nie tylko jako dodatek do herbaty! W jakich napojach można użyć miodu pszczelego?
Herbata, ale i kawa
Lecznicze, ale i profilaktyczne stosowanie miodu będzie miało sens, gdy miód będziemy dodawać do naparów o temperaturze nieprzekraczającej 40⁰C. Herbatę, kawę, ale i inne gorące napoje trzeba więc wystudzić, zanim dodamy do nich miód – inaczej cenne składniki miodu takie, jak enzymy czy aminokwasy mogą ulec rozkładowi w wyższych temperaturach i nie spełniać swoich właściwości. Herbata z miodem to świetny pomysł, ale w połączeniu z sokiem malinowym i aromatycznymi przyprawami będzie smakować jeszcze lepiej! Polecamy także stosowanie miodu do kawy, szczególnie tej z mlekiem – miód nadaje słodycz, ale i nadaje kawie zupełnie innego smaku!
Lemoniada
Miodem można słodzić także napoje podawane na zimno. Typowa lemoniada, napar z mięty i cytryny czy inne, modne ostatnio lemoniady (truskawkowa, lawendowa, bazyliowa itp.) doskonale komponują się z miodem. Ba, dodawanie do takich napojów cukru to zupełna pomyłka! Miód w klasycznych lemoniadach podkreśla smak a nietypowym połączeniom smakowym nadaje ciekawy, ale znany akcent. Na zdrowie!
Woda z miodem
W codziennym stosowaniu miodu większość osób sięga po prostu po wodę z miodem – wypijając taką szklankę wieczorem na pewno nie zapomnimy o dostarczeniu organizmowi dziennej dawki miodu. Woda z miodem sprawdzi się w roli naturalnego napoju izotonicznego, ale i świetnie zastąpi sztucznie słodzone napoje. Prosto i klasycznie, ale przede wszystkim zdrowo!
Drugie miejsce na podium: aromatyczne przyprawy do miodu – temu połączeniu nie sposób się oprzeć!
Miód pszczeli, podobnie jak inne produkty pszczele takie, jak pierzga czy pyłek kwiatowy doskonale komponuje się z przyprawami. Jeśli mamy w domu płynny miód po wymieszaniu z przyprawą można uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Takie mieszanki stosuje się zarówno do napojów, jak i do marynat czy sosów. Z jakimi przyprawami najlepiej komponuje się miód?
Cynamon
Antybiotyczne i przeciwwirusowe właściwości miodu są powszechnie znane. W połączeniu z intensywnym smakiem cynamonu miód potęguje te właściwości. Cynamon w dużych ilościach może być gorzki – subtelna słodycz miodu idealnie równoważy ten ostry, korzenny smak.
Kurkuma
Kurkuma w połączeniu z miodem to kolejna, potężna broń w walce z przeziębieniem! Kurkumę, podobnie, jak i miód można stosować codziennie – profilaktycznie i wspomagająco.
Imbir
Ostry smak imbiru – zwłaszcza tego świeżego, dodawanego do potraw w postaci kawałków kłączy może w nadmiarze zepsuć smak nawet najpyszniejszej potrawy. Łagodzenie miodem ostrego smaku imbiru jest chętnie wykorzystywanym połączeniem w wielu kuchniach świata.
Czosnek
Leczniczą miksturę z miodem możemy przygotować nie tylko na bazie kurkumy, imbiru czy cynamonu. Czosnek, który w domowym syropie na przeziębienie występuje w towarzystwie cebuli to idealni kompani dla miodu. Zapewniamy, że słodko-ostre doznania smakowe będą pasować nie tylko miłośnikom nietypowych połączeń w kuchni.
Brązowy medal: miód kontra sól i ostre przyprawy, czyli gdy zupa jest zbyt słona…
Miód w codziennej diecie możemy wykorzystać także jako wspaniałe, naturalne remedium na przesolone potrawy. Wszyscy wiemy, że dodatek soli w kuchni jest niezdrowy – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Zdecydowana większość Polaków jednak nie wyobraża sobie gotowania bez dodatku tych białych drobinek. Jak uratować przesoloną zupę, bigos lub inne danie, do którego nasypiemy zbyt dużo soli lub papryczki chilli? Miodem! Wystarczy dosłownie łyżka miodu lub dwie, aby zniweczyć zbyt słony lub zbyt ostry smak przyrządzanego dania!
Miejsce 4. Miód w roli głównej w marynatach i dressingach
Miód pszczeli – wielokwiatowy, lipowy czy nawet gryczany, który pasuje do wielu przypraw jest uniwersalnym składnikiem, na bazie którego można przygotować różnego rodzaju marynaty do mięs lub dressingi do sałatek. Mięso, które zamarynujemy w marynacie z miodem będzie praktycznie rozpływać się w ustach a miód w takim połączeniu dodatkowo może sprawić, że drób czy wołowina będzie smakować naprawdę zaskakująco! Marynaty do mięs z miodem pasują też na grilla.
Dla osób fit także mamy dobrą wiadomość: miód doskonale sprawdza się praktycznie we wszystkich sałatkach. Jest chętnie używany zwłaszcza w lekkich, letnich sałatkach bazujących na różnego typu sałatach, serach i sezonowych warzywach.
Ostatni w zestawieniu, ale niemniej pyszny: miód w towarzystwie sera i wina
Miód nie bez powodu jest nazywany królewską słodyczą – niegdyś był towarem naprawdę luksusowym a jego pozyskiwanie było o wiele bardziej skomplikowane i trudne do przeprowadzenia niż dziś. Ten słodki przysmak świetnie pasuje także do wina i serwowanych do niego serów – płynny miód wspaniale sprawdzi się jako naturalny sos do serów podawanych w formie deski serów. Słodko polecamy!
Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich |
GIPHY App Key not set. Please check settings