w

Pełna księgowość w 2024 roku – nadchodzące zmiany

1

Księgowość stanowi ważny element zarządzania przedsiębiorstwem. Prawidłowa ewidencja prowadzona zgodnie z przepisami jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całej firmy. Pełna księgowość jest jednym z najbardziej kompleksowych i zaawansowanych sposobów ewidencji zdarzeń gospodarczych. Od 2024 roku zmienia się limit, od którego prowadzenie takiej formy rozliczeń jest obowiązkowe.

Kiedy wymagana jest pełna księgowość?Pełna księgowość

Pełna księgowość to potoczne określenie – w praktyce wyróżnia się dwa sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych – księgowość uproszczona i księgi rachunkowe. Do pierwszej zalicza się Księga Przychodów i Rozchodów, ryczałt oraz karta podatkowa. Pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe pozwalają uzyskać szerszy obraz wszystkich wydatków i zysków przedsiębiorstwa. Do prowadzenia takiej formy ewidencji, zgodnie z obowiązującym prawem są zobowiązane spółki handlowe (osobowe, kapitałowe, w organizacji), cywilne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe i komandytowo-akcyjne, osoby fizyczne, a także jednostki funkcjonujące na zasadach prawa bankowego, działające na zasadach działalności ubezpieczeniowej, samorządy (gminy, powiaty, województwa), zakłady budżetowe oraz jednostki działające dzięki subwencjom i dotacjom. Prowadzenie pełnej księgowości czy KPiR może wydawać się zadaniem skomplikowanym, dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie księgowej, jak https://anavo-ksiegowosc.pl/. Specjaliści nie tylko odpowiednio rozliczą wszystkie dokumenty, ale także odpowiedzą na pytania i udzielą odpowiedniego wsparcia!

Nadchodzące zmiany

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych zależy od wysokości przychodów uzyskanych za obecny rok. Każda firma, która przekroczy wysokość dochodu 2 000 000 euro, musi prowadzić pełną księgowość. W 2024 roku ta wartość w polskich złotych będzie mniejsza niż w 2023. Konieczność prowadzenia ksiąg w 2024 roku będzie niezbędna po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł, czyli równowartość 2 000 000 euro (zgodnie z kursem obowiązującym 02.10.2023 roku). W związku z tym, że kurs walut spadł, ta kwota zmniejszyła się o ponad  400 000 zł w stosunku do zeszłego roku.

Sprzedaż certyfikatów i weryfikacja tożsamości

Przejście na pełną księgowość z innej formy prowadzenia ewidencji jest skomplikowanym procesem, który wymaga nie tylko czasu, ale także odpowiednich specjalistów. Na księgi rachunkowe składają się dzienniki, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, a także wykaz składników aktywów i pasywów. Do obowiązków dochodzi również konieczność sporządzania sprawozdań finansowych – bilanse, rachunek zysków i strat, czy dodatkowe informacje i objaśnienia.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  screenshot 922

  Co robić w deszczowy weekend na Śląsku?

  e8259cbd4b6a6ad78c7a655bd46fad0a

  Zaskakujące miejsca, w których możesz użyć farby strukturalnej – numer 7 cię zszokuje!