w

VTB Bank w Rosji z gigantyczną stratą w 2022 r

grafik

VTB Bank. „W 2022 roku grupa VTB stanęła w obliczu bezprecedensowych trudności i wyzwań. Byliśmy pierwszym celem maksymalnych możliwych sankcji, co doprowadziło do znacznych strat” – powiedział w oświadczeniu wiceprezes ds. finansowych Dmitrij Pianow, którego wypowiedź przytacza AFP.

 

VTB Bank. Sankcje uderzyły w rosyjski system bankowy

VTB Bank

Z kolei jak podaje Kommersant, ujemny wynik finansowy za ubiegły rok, to efekt strat na transakcjach walutowych w warunkach zawirowań na rynku, faktycznym wykupem spółek zależnych za granicą, tworzeniem rezerw na dużą skalę i realizacją ryzyka stopy procentowej.

Na koniec 2022 r. VTB miał 756,8 mld rubli straty (ok. 7,7 mld dol.). Jeszcze w 2021 r. wykazał 186,3 mld rubli zysk netto.

Wynik odsetkowy spadł o ponad połowę do 271,6 mld rubli, podczas gdy wynik z tytułu opłat i prowizji spadł o 20,6 proc. do 117,4 mld rubli – wylicza Kommersant.

Zobacz również: Robert Lewandowski sprzedał udziały w 5in9 Global

Od końca lutego 2022 r. do końca marca 2023 r. bank stracił 40 proc. zobowiązań klientów w dolarach amerykańskich (19 mld dol.) i 68 proc. zobowiązań w euro (7 mld euro), mimo że w standardowych stress testach do 2022 r. prognozowano odpływ w wysokości około 10 proc.

Rosyjski dziennik przypomina, że za 2022 r. tylko Raiffeisen Bank Rosja,  Unicredit Bank i Rosyjski Bank Rolny zwiększyły swoje zyski. Sbierbank zarobił 270,5 mld rubli w ujęciu skonsolidowanym w 2022 roku., co oznacza 4,6-krotny spadek w porównaniu do 2021 r.

Stopy procentowe. Jest decyzja RPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Dodane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Robert Lewandowski

  Robert Lewandowski sprzedał udziały w 5in9 Global

  screenshot 844

  Naturalny styl w domu. Zobacz trend na 2023