w ,

Top 15 najstarszych trofeum sportowych na świecie

Top 15 najstarszych trofeow sportowych na swiecie Naukowcy z.webp

Trofeum jest namacalnym, trwałym przypomnieniem konkretnego osiągnięcia i służy jako wyraz uznania lub dowód zasług. Trofea są często przyznawane za wydarzenia sportowe, od sportów młodzieżowych po profesjonalną lekkoatletykę. Wiele sportów, takich jak boks i mieszane sztuki walki, używa pasów mistrzowskich jako trofeów; jednak w przeciwieństwie do większości trofeów wymienionych poniżej, nowe nie jest tworzone za każdym razem, gdy koronowany jest nowy mistrz. Raczej nowy mistrz odbiera pas staremu. Trofea zostały przyznane za zespołowe lub indywidualne osiągnięcia w sporcie przez organ zarządzający sportem. W tym poście pozyskaliśmy i podaliśmy przegląd niektórych z najstarszych trofeów sportowych na świecie. Wszystkie te trofea mają fascynującą historię i są nadal w użyciu.

Top 15 najstarszych trofeów sportowych na świecie

Spis Treści

Carlisle Bells (1599) – Wyścigi konne

Carlisle Racing Bells i Cumberland Plate

Carlisle Bells to najstarsze trofeum sportowe na świecie. Jest to trofeum z wyścigów konnych, którego historia sięga 1559 roku, kiedy to upragnione dzwony zostały przyznane po raz pierwszy, nagroda ta pochodzi z Cumbrii w Anglii. Dzwony były przechowywane w Tullie House Museum and Art Gallery w Carlisle, ale od tego czasu przeniosły się do Newmarket i każdego roku będą pokonywać 500 mil w obie strony na wyścig. Wyścig odbywa się od ponad 400 lat w Carlisle, Cumbria, Wielka Brytania.

Srebrna strzała Scortona (1673)

top 10 najstarszych trofeów sportowych

Srebrna Strzała Antient Scorton jest jednym z najstarszych trofeów sportowych na świecie i pochodzi z 1673 roku, kiedy to została po raz pierwszy wprowadzona w Yorkshire w Anglii. Turniej odbywa się corocznie od 1673 roku (poza różnymi Wojnami), aw 2008 roku obchodził trzysetną rocznicę swojego istnienia. Cele z czterostopową (122 cm) (5-kolorową) twarzą są wystrzeliwane przez uczestników z odległości 100 jardów. Pierwsza osoba, która dotrze do czarnego obszaru, zostaje ogłoszona zwycięzcą i otrzymuje tytuł Kapitana Strzały. Jest to najdłużej istniejąca i najstarsza zarejestrowana impreza sportowa na świecie, której początki sięgają 1673 roku i pierwszego strzału w Scorton Village w North Yorkshire.

Royal Musselburgh Old Club Cup (1774) – Golf

Historia 1760 - 1828 - Royal Musselburgh Golf Club

Mówi się, że Royal Musselburgh Old Club Cup, którego początki sięgają 1774 roku, jest najstarszym trofeum golfowym, o które obecnie rywalizuje się. Pan Thomas McMillan z Shorthope, który zdobył puchar i został mianowany kapitanem klubu, podarował go klubowi golfowemu. Po 150 latach intensywnej gry klub przeniósł się w 1925 roku do Prestongrange House niedaleko Prestonpans. Oprócz posiadania jednego z najstarszych trofeów sportowych, Royal Musselburgh Golf Club jest jednym z najstarszych stowarzyszeń golfowych na świecie, które są ze Szkocji.

Royal St. John’s Regatta Cup (1816) – Wyścigi łodzi

2022 Platynowy Jubileusz Królewskich Regat Świętojańskich - Królewskie Regaty Świętojańskie

Coroczne wyścigi łodzi w Ameryce Północnej to jedno z najstarszych wydarzeń sportowych na świecie. Istnieje wiarygodna teza, że ​​regaty świętojańskie odbywały się jeszcze przed 1816 rokiem, prawdopodobnie w XVIII wieku. Wyścigi z 1818 roku odbyły się 22 września, aby zbiegły się z 57. rocznicą oficjalnej koronacji króla Jerzego III. Od tej daty Komitet Regat obchodzi swoje urodziny.

Puchar Ameryki (1851) – zawody jachtów żaglowych

37. Puchar Ameryki

America’s Cup, czyli Auld Mug, to najstarsze międzynarodowe zawody, które wciąż funkcjonują w jakimkolwiek sporcie. Puchar był pierwotnie znany jako „Puchar RYS £ 100”, przyznawany w 1851 roku przez brytyjską Royal Yacht Squadron za wyścig wokół wyspy Wight. Od pierwszej obrony pucharu w 1870 roku do dwudziestej obrony w 1967 roku zawsze był jeden pretendent, The New York Yacht Club. Mecze odbywają się w odstępie kilku lat w terminach uzgodnionych między obrońcą a pretendentem.

132-letnie panowanie New York Yacht Club jako posiadacza Pucharu Ameryki było najdłuższym pod względem czasu w jakimkolwiek sporcie. NYYC skutecznie obronił trofeum dwadzieścia cztery razy z rzędu, zanim został pokonany przez Royal Perth Yacht Club, reprezentowany przez jacht Australia II.

Puchar Związku Piłki Nożnej (FA) (1871–72) – piłka nożna

Puchar Związku Piłki Nożnej (FA) 1871–72

FA Cup to jedne z najstarszych narodowych rozgrywek piłkarskich na świecie. Trofeum powstało po raz pierwszy w 1872 roku i od tego czasu przeszło dwie renowacje. Obecny FA Cup, który został wprowadzony w 2013 roku, pochłonął łącznie 250 godzin pracy. Ma 61,5 centymetra wysokości i jest wykonany ze srebra próby 925 o wartości około 1,18 miliona dolarów. Wanderers wygrali pierwszy Puchar Anglii, pokonując 1:0 Royal Engineers.

Bordowy Dzbanek (1872) – Golf

Fakty o Claret Jug: najstarsze trofea sportowe

Claret Jug pochodzi z 1872 roku i pozostaje jednym z najstarszych trofeów sportowych. Claret Jug jest wręczany zwycięzcy corocznych Otwartych Mistrzostw, a po raz pierwszy został zaprezentowany Tomowi Kiddowi w 1873 roku. Trofeum jest wykonane w stylu dzbanków używanych w XIX wieku do serwowania wytrawnego czerwonego wina, zwanego bordowym. Zwycięzca może zatrzymać dzban przez rok, zanim zwróci go na następny turniej. Zwycięzca otrzymuje następnie replikę nagrody do stałego przechowywania.

Puchar Szkocji (1873–74) – piłka nożna

 Puchar Szkocji: 15 najstarszych trofeów sportowych na świecie

Puchar Szkocji to jedno z najstarszych i pierwszych trofeów piłkarskich. Pierwszy turniej odbył się w latach 1873-1874, a puchar został przyznany Queen’s Park jako pierwszy w 1874 roku po wygraniu turnieju. Ma dwie stopy wysokości, składa się głównie ze srebra i jest objęty ubezpieczeniem na ponad 2 miliony funtów. Szkockie drużyny grają o puchar od sezonu 1873–74, a teraz ma on świeży certyfikat z Księgi Rekordów Guinnessa.

Trofea Wimbledonu (1877) – Tenis

Trofeum Wimbledonu: 15 najstarszych trofeów sportowych

Wimbledon to najstarszy turniej tenisowy na świecie, który odbywa się w Londynie od 1877 roku. Pierwsze trofeum Wimbledonu zwane Field Cup pochodzi z inauguracyjnego turnieju w 1877 roku i było używane do 1883 roku. Field Cup został zastąpiony przez Challenge Cup od 1884 do 1886. Oba trofea przeszły na własność Williama Renshawa po tym, jak trzykrotnie z rzędu zdobył tytuł Gentlemen’s Single.

Puchar Kalkuty (1879) – Rugby

Puchar Kalkuty: 15 najstarszych trofeów sportowych na świecie

Puchar Kalkuty to najstarsze i najbardziej rozpoznawalne trofeum rugby na świecie. Ma fascynującą przeszłość, która rozpoczęła się w latach 70. XIX wieku na subkontynencie indyjskim. Klub piłkarski Calcutta (Rugby) został zmuszony do zamknięcia w 1878 roku z różnych powodów, m.in.Gra w polo stawała się tam coraz bardziej popularna, mimo braku nowych członków klubu i wyjazdu z miasta pułku armii brytyjskiej. W rezultacie klub zabrał pozostałe fundusze i zamówił srebrne trofeum wykonane z 270 stopionych srebrnych monet rupii. Monety te były warte łącznie 60 funtów.

Rugby Football Union w Anglii otrzymało wtedy to trofeum, z którego mogli swobodnie korzystać, jak uznali za stosowne, ponieważ był to „najlepszy sposób na zrobienie czegoś trwałego dla sprawy rugby”. Kubek został wykonany w Indiach i ozdobiony kobrami i słoniem.

Czytaj także: 10 Najdroższych nieruchomości na świecie

Urna na prochy (1882) – Krykiet

Urna z prochami

Uważa się, że urna z prochami zawiera prochy spalonej kaucji krykieta. Uważa się, że jest to jedno z najsłynniejszych trofeów krykieta, ale tak naprawdę nigdy nie jest wręczane zwycięzcom. Urna jest tak delikatna, że ​​była przechowywana w Muzeum MCC w Lord’s i tylko dwa razy została przewieziona do Australii.

Puchar Stanleya (1893) – Hokej

Puchar Stanleya - trofeum hokejowe

Puchar Stanleya to pierwsze profesjonalne trofeum sportowe w Ameryce Północnej. ku pamięci Lorda Stanleya z Preston, generalnego gubernatora Kanady w latach 1892-1893. Zwycięska drużyna National Hockey League w fazie play-off otrzymuje to trofeum każdego roku. Puchar Stanleya nie jest jednak produkowany co roku, w przeciwieństwie do każdego innego trofeum sportowego. Zamiast tego puchar jest ozdobiony nazwiskami zwycięskiej drużyny, trenerów i kierownictwa.

Challenge Cup (1896) – piłka nożna

najstarsze trofea sportowe na świecie

Challenge Cup to także jedno z najstarszych trofeów sportowych na świecie. To zalicza się do najbardziej prestiżowych nagród w Rugby Football League. Od 1896 r. odbywa się co roku z wyjątkiem I wojny światowej i sezonów 1939–1940. Złotnicy z Bradford, Fattorini & Sons, zaprojektowali trofeum Challenge Cup w 1897 roku. Trofeum wykonane z litego srebra miało 36 cali wysokości i spoczywało na głębokiej na 8 cali podstawie z czarnego hebanu.

Zdobywcy pucharów, którzy dbają o trofeum, muszą przestrzegać określonego kodeksu postępowania podczas opieki nad nim. Miał nawet własne miejsce w samolocie, kiedy leciał do Francji na kilka katalońskich zdjęć reklamowych.

Trofeum angielskiej Premier League (1992-93) – Piłka nożna

10 najstarszych trofeów sportowych

Angielska Premier League to jedna z najstarszych lig piłkarskich na świecie. Od dawna dominuje zarówno w Europie, jak iw Wielkiej Brytanii. Wiele znanych legend futbolu wyruszyło na angielskie boiska w poszukiwaniu tego trofeum, które później zainspirowało ich do uwiecznienia swojego zespołu w historii ligi. Trofeum wykonane jest ze srebra, pozłacanego srebra, malachitu, bezcennego kamienia szlachetnego występującego w Afryce i innych materiałów. Kosztuje 10 000 dolarów. Manchester City jest obecnie w posiadaniu trofeum z poprzedniego sezonu.

Czytaj także: 10 największych miast na świecie i ich zalety

Bundelisga Meisterschale (1949) –Piłka nożna

Meisterschale Bundesligi

Trofeum to zostało opracowane i zaprojektowane przez Bertoniego w 1949 roku. Od tego czasu trofeum jest przyznawane co roku mistrzowi drugoligowych rozgrywek klubowych w Europie. Puchar, który składa się głównie ze srebra, spoczywa na podstawie z żółtego marmuru i ma 65 cm wysokości. Meisterschale ma obecnie miejsce na nazwiska posiadaczy tytułów do 2027 roku.

Od 1903 roku na trofeum w kształcie tarczy widnieją nazwiska wszystkich mistrzów ligi niemieckiej. Całkowita waga tarczy wynosi 11 kg, z czego 71,98 karatów składa się z turmalinu, a reszta to srebro i złoto. Dodatkowo całkowity koszt trofeum to około 57 102 $.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja JawGoogle.pl

  Napisane przez Redakcja JawGoogle.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na JawGoogle.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Ja w Google to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  buty

  Jakie są modne buty damskie na 2023 rok

  5 sprawdzonych sposobow na wydluzenie zycia Naukowcy z Egiptu

  5 sprawdzonych sposobów na wydłużenie życia